Gospodarka Świat Wiadomości

BRICS rozszerza się o 6 państw

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Państwa – założyciele układu BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki podjęły) na szczycie w Johannesburgu decyzję o jego rozszerzeniu.

Członkowie BRICS zadecydowali o wyrażeniu zgody na przystapienie do grupy sześciu nowych państw. Chodzi o Argentynę, Iran, Etiopię, Egipt, Arabię Saudyjską oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. O sprawie poinformowała rosyjska agencja informacyjna Interfax, powołując się przy tym na słowa prezydenta Republiki Południowej Afryki, Cyrila Ramaphosę.

Wymienione sześć państw stanie się oficjalnymi i pełnoprawnymi członkami BRICS od 1 stycznia 2024 roku. Ramaphosa powiedział także, że członkowie organizacji zgodzili się co do podstawowych zasad, standardów, kryteriów i procedur. Nadchodzącą akcesję sześciu nowych krajów nazwał pierwszą fazą uzgodnionego procesu rozszerzania BRICS.

Prezydent Władimir Putin, który w zjeździe nie uczestniczył osobiście zauważył, że podjęcie decyzji o rozszerzeniu nie było łatwe, podobnie jak zatwierdzenie deklaracji końcowej zjazdu BRICS.

Muszę zauważyć, że ta praca nie była łatwa. Prezydent Ramaphosa wykazał się niesamowitymi umiejętnościami dyplomatycznymi w koordynowaniu wszystkich stanowisk, w tym tych związanych z ekspansją BRICS – zacytowała Putina agencja.

Premier Indii Narendra Modi z radością przyjął decyzję o przyjęciu do układu nowych członków. Choć początkowo Indie były przeciwnikiem rozszerzania formatu, to w ostatnim okresie zmieniły stanowisko. –Ekspansja nada nam nową dynamikę. Wzmocni wiarę krajów w nowy porządek świata – miał powiedzieć Modi.

Oprócz podjęcia decyzji o rozszerzeniu, uczestnicy szczytu zatwierdzili także procedurę przyszłego rozszerzania organizacji. Chodzi o dokument określający postanowienia i zasady, a także tryb rozpatrywania wniosków krajów pragnących zostać członkami BRICS. Na razie nie opublikowano, jakie dokładnie zasady zostały przyjęte.

Na początku szczytu oficjalne wnioski o przystąpienie do BRICS złożyło dwadzieścia krajów, a łącznie zainteresowanie przystąpieniem do organizacji wyraziło ponad 40 państw. Format ten powstał w 2006 roku i początkowo obejmowała Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Następnie dołączyła d nich Republika Południowej Afryki.

NASZ KOMENTARZ: Inicjatywa BRICS to poważne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i ich światowej hegemonii. Nieoficjalnym celem paktu gospodarczego jest bowiem detronizacja amerykanskiego dolara z pozycji waluty rozliczeniowej w transakcjach międzynarodowych. Innym celem grupy jest zreformowanie ONZ, a jeśli to nie będzie możliwe, stworzenie alternatywnej dla niej oganizacji.

Polecamy również: Ukrainizacja Polski przyspiesza. Liderami miasta wojewódzkie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!