Wiadomości

Bosak: Konfederacja ostrzegała przed poparciem zaciągania długu przez UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W tej trzeba to przyznać bezczelnej decyzji Brukseli najlepsze jest to, że nawet nie zaczekali aż mechanizm warunkowości zostanie rozpatrzony przez TSUE – pisze Krzysztof Bosak, komentując doniesienia nt. Funduszu Odbudowy.

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni twierdzi, że Polska może nie otrzymać środków z funduszu przeznaczonego na odbudowę gospodarek po epidemii koronawirusa. Wypowiedź komisarza przytacza za agencją Reuters Business Insider Polska. Powody obaw KE dotyczą „praworządności” nad Wisłą.

– Kwestionowanie prymatu prawa unijnego nad krajowym blokuje wypłatę 57 mld euro z funduszu odbudowy – stwierdził Gentolini podczas posiedzenia Komisji Ekonomiczno-Budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Polityk dodał, że ostatnie decyzje polskiego rządu (chodzi o wniosek premiera Morawieckiego do TK o rozstrzygnięcie kwestii nadrzędności prawa krajowego nad unijnym) były dodatkowym czynnikiem, który przyczynił się do decyzji o zamrożeniu funduszy.

Patryk Jaki o wstrzymaniu Polsce pieniędzy przez UE: Niestety zgoda na łamanie traktów rozzuchwala

Sprawę skomentował w mediach społecznościowych poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

„W tej trzeba to przyznać bezczelnej decyzji Brukseli najlepsze jest to, że nawet nie zaczekali aż mechanizm warunkowości zostanie rozpatrzony przez TSUE. Po prostu wstrzymali wypłatę środków „bo tak”” – napisał Bosak.

„Co dalej? Rząd powie, że to sprzeczne z ustaleniami szczytu i z traktatami, a Bruksela powie, że skoro tak uważamy to możemy się poskarżyć do TS UE i spokojnie zaczeka na ustępstwa. @MorawieckiM zrobi tu groźną minę, po czym pojedzie tam i wynegocjuje zdjęcie blokady za ustępstwa” – dodał wiceprezes Ruchu Narodowego.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!