Wiadomości

Boris Johnson: w przypadku inwazji na Ukrainę odetniemy Rosję od dolarów i funtów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w wywiadzie dla BBC stwierdził, że jeśli Kreml przeprowadzi inwazję na Ukrainę, to Stany Zjednoczone i Wielka Brytania będą dążyć do odcięcia rosyjskim firmom dostępu do dolarów amerykańskich i funtów brytyjskich na rynkach międzynarodowych.

Boris Johnson stwierdził, że sankcje nałożone na Rosję w przypadku inwazji byłyby znacznie ostrzejsze, niż wcześniej Zachód sugerował to publicznie. Wyjaśnił, że Wielka Brytania i USA mają w planach zablokowanie rosyjskich firm, “handlujących w funtach i dolarach”, podkreślając, iż Rosja planuje „największą wojnę w Europie od 1945 roku”, na co mają wskazywać liczne dowody.

„Obawiam się powiedzieć, że plan, który widzimy, dotyczy czegoś, co pod względem skali może być naprawdę największą wojną w Europie od 1945 r.” – stwierdził szef brytyjskiego rządu, zaznaczając, że w trakcie piątkowej rozmowy z zachodnimi przywódcami prezydent USA Joe Biden poinformował, że według danych wywiadowczych, będzie atak miałby zostać przeprowadzony nie tylko od wschodu, ale także od północy, od strony Białorusi.

„Obawiam się, że na to właśnie wskazują dowody. Nie ma co upiększać sytuacji. Faktem jest, że wszystko wskazuje na to, iż plan w pewnym sensie już się rozpoczął” – stwierdził Johnson. – „Ludzie muszą zrozumieć, jakie koszty, jeśli chodzi o ludzkie życie, pociągnie to za sobą” – dodał brytyjski premier, wskazując, że nie chodzi tylko o Ukraińców, ale też o wielu młodych Rosjan.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!