Europa Wiadomości

Boris Johnson stwierdził, że mężczyźni nie powinni brać udziału w kobiecych zawodach sportowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Biologiczni mężczyźni nie powinni rywalizować w kobiecych zawodach sportowych. Może to kontrowersyjna teza, ale moim zdaniem rozsądna” – powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, komentując sprawę transseksualnego kolarza Emily Bridges.

21–letni kolarz w 2020 roku zdecydował się na tak zwaną „zmianę płci”. Rozpoczął terapię hormonalną obniżającą poziom testosteronu we krwi. Wymogi brytyjskiej federacji kolarskiej dopuszczają poziom nie większy 5 nanomoli na litr w przeciągu 12 miesięcy.

Ostatecznie Bridges został dopuszczony do rywalizacji z kobietami przez brytyjski związek kolarski, natomiast ostatecznego stanowiska nie wydała jeszcze Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Póki co, federacja nie zezwoliła kolarzowi na występ w kobiecym National Omnium Championship w Wielkiej Brytanii, ponieważ Bridges wciąż „jest zarejestrowana jako mężczyzna i nie może startować z kobietami”.

Sprawa obiła się szerokim echem na Wyspach. Głos w dyskusji zabrał nawet premier Boris Johnson. „Nie uważam, że biologiczni mężczyźni powinni brać udział w kobiecych zawodach sportowych. Może to kontrowersyjna opinia, ale wydaje mi się to rozsądne” – stwierdził premier Wielkiej Brytanii, dodając, że środowisko sportowe powinno wypracować przepisy regulujące udział takich sportowców.

Co wy na to?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!