Europa Polska Wiadomości

Boris Johnson odwiedzi Polskę, spotka się z prezydentem Dudą i premierem Morawieckim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w czwartek przybędzie do Polski i spotka się – jak informuje Agencja Reutera – z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem ich rozmów będzie sytuacja wokół Ukrainy.

Od grudnia 2021 roku w Polsce przebywa ponad 100 żołnierzy brytyjskich wojsk inżynieryjnych, którzy pomagają żołnierzom Wojska Polskiego m. in. w naprawie i budowie tymczasowego ogrodzenia na granicy z Białorusią.

7 lutego brytyjski minister obrony Ben Wallace, po rozmowach w Londynie z szefem polskiego MON Mariuszem Błaszczakiem, ogłosił, że do Polski przyjedzie kolejnych 350 wojskowych z 45 Komanda piechoty morskiej, mającego bazę w Arbroath w Szkocji. Mają oni wspierać polskie siły zbrojne w zakresie wspólnych ćwiczeń, planowania awaryjnego i budowania potencjału w obliczu gromadzenia sił rosyjskich na granicy z Ukrainą.

Po spotkaniu dwustronnym premierzy Polski i Wielkiej Brytanii odwiedzą siedzibę 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. generała Tadeusza Kościuszki w Wesołej, aby wspólnie spotkać się z brytyjskimi żołnierzami stacjonującymi na terytorium RP.

Przypomnijmy, że ukraińska redakcja BBC podała pod koniec stycznia, że na przełomie stycznia i lutego może zostać zawiązany nowy sojusz polityczny i bezpieczeństwa, który łączyłby Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. Później sprecyzowano, że miałoby się to stać we wtorek 1 lutego podczas wizyty w Kijowie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. „Głównymi zadaniami sojuszu regionalnego powinno być przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu i wspólna praca na rzecz przyszłości bezpieczeństwa europejskiego” – pisało BBC. Wcześniej w styczniu brytyjska minister spraw zagranicznych Elizabeth Truss informowała, że ​​Wielka Brytania rozważa możliwość stworzenia trójstronnego porozumienia między Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.

Wielka Brytania rozważa możliwość stworzenia sojuszu Londyn – Warszawa – Kijów

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba poinformował w ubiegły wtorek, że ogłoszenie powstania polsko-ukraińsko-brytyjskiego aliansu zostało przełożone na późniejszy termin z powodu pozytywnego testu na COVID-19 u brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss. Kułeba uchylił nieco rąbka tajemnicy na temat planowanego sojuszu.

Nowy sojusz w Europie – Londyn – Warszawa – Kijów. Kuleba ujawnił szczegóły

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!