Wiadomości

Nowy sojusz w Europie – Londyn – Warszawa – Kijów. Kuleba ujawnił szczegóły

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po raz pierwszy minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ujawnił szczegóły nowego formatu współpracy między Ukrainą, Polską i Wielką Brytanią, którego powstanie ma zostać ogłoszone w najbliższym czasie – informuje “Europejska Prawda”.

Według niego Ukraina podjęła inicjatywę stworzenia takiego formatu w październiku 2021 roku.

“Szczerze mówiąc, smutno było patrzeć, kiedy czołowi ukraińscy komentatorzy automatycznie przypisywali tę inicjatywę naszym partnerom, więc powtarzam – uwierzcie w swój kraj. Jestem wdzięczny kolegom i przyjaciołom Liz Truss i Zbigniewowi Rau, którzy zareagowali serdecznie, trzy kraje, z których każdy kraj wnosi równie ważny wkład” – powiedział Kuleba.

Nowy format ma być częścią strategii małych sojuszy jako proaktywnej polityki zagranicznej Ukrainy, przewidzianej w Strategii Polityki Zagranicznej.

„Przypomnę: chodzi o to, że nie możemy oczekiwać bezpieczeństwa i dobrobytu gdzieś w przyszłości, dopiero gdy zostaniemy członkami UE i NATO. Potrzebujemy ich dzisiaj. Dlatego już osiągamy praktyczne wzmocnienie, jednocząc przyjazne i duchowo bliskie kraje. Tworzymy pas bezpieczeństwa i dobrobytu oraz wzmacniamy oś Bałtyk – Morze Czarne. Tak powstał Trójkąt Lubelski z Polską i Litwą, Kwadryga z Turcją, Trio Stowarzyszone z Gruzją i Mołdawią” – powiedział szef ukraińskiego MSZ.

Zwrócił on uwagę, że nowy sojusz nie opiera się na lokalnej geografii, ale na wspólnych pryncypiach Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii, chęci wzmocnienia bezpieczeństwa i rozwoju handlu oraz gotowości do konkretnych działań.

„Warszawa, Kijów i Londyn mają nie tylko realistyczną świadomość zagrożeń bezpieczeństwa dla Europy i strategię przeciwdziałania rosyjskim wyzwaniom, ale także ogromny potencjał współpracy trójstronnej w handlu, inwestycjach, energetyce, w tym OZE. Łącząc Atlantyk, Morza Bałtyckie i Czarne, stwarzamy nowe możliwości dla naszych krajów i dla całego regionu” – wyjaśnił Dmytro Kuleba.

Zaznaczył on, że utworzenie formatu miało zostać oficjalnie ogłoszone 2 lutego w Kijowie wraz z przyjazdem brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss, ale ponieważ zaraziła się koronawirusem, ogłoszenie tego zostało przełożone.

„W tym czasie nasze zespoły nie będą siedzieć bezczynnie, ale będą nadal doskonalić nowy format. Miejcie cierpliwość, uwierzcie w siebie i Ukrainę” – dodał Dmytro Kuleba.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!