Felietony

Bojowe roboty z Białorusi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Białoruś zaczyna być postrzegana jako solidny producent bojowych robotów, dla potencjalnych nabywców są już dostępne systemu ADUNOK i BOGOMOŁ – pisze portal naviny.by

Bronią produkcji białoruskiej zainteresowanych jest coraz więcej zagranicznych nabywców. Cudzoziem cówinteresuje wszystko, co powstało na bazie technologii IT, a więc samoloty bezzałogowe i roboty zdolne razić przeciwnika. Mówił o tym podczas zorganizowanej w Mińsku wystawy Milex=2017 Siergiej Gurulew, wtedy jeszcze stojący na czele Państwowego Komitetu Wojenno – Przemysłowego Białorusi.

Jako przykład tegoroddzaju bojowych systemów, obecnych już na krajowym rynku, Grulew wskazał automatyczny sterowany rozpoznawczo – strzelecki kompleks ADUNOK, wyprodukowany w Witebsku. Obecnie już jest on eksportowany do Indonezji.

ADUNOK, będący pierwszym udanym tego typu białoruskim produktem, może być wykorzystywany na stacjonarnych, ruchomych i morskich obiektach. W zależności od potrzeb może być on wyposażony w różne rodzaje uzbrojenia – czołgowy karabin Kałasznikowa kalibru 7,62mm, karabin maszynowy NSWT lub „Kord” kalibru 12,7 mm, automatyczny granatnik AG-17A kalibru 30 mm (wersja ADUNOK-B przewiduje równoczesne uzbrojenie kompleksu w zestawy NSWT i AG-17A).

Dla wzmocnienia siły bojowej na ADUNOK-u może zostać zainstalowany system rakietowy składający się z dwóch granatników rakietowych – przeciwpancernego RPG-26 i szturmowego WSzG-2.

Kolejnym osiągnięciem białoruskiego przemysłu zbrojeniowego jest samobieżny robot – przeciwpancerny kompleks BOGOMOŁ, który zaprezentowała na Milex-2017 białoruska kompania Белспецвнештехника — Новые технологии.

Jak wynika z informacji przekazanej przez producenta BOGOMOŁ przeznaczony jest do niszczenia naziemnych umocnień oraz czołgów, samochodów pancernych i śmigłowców. Porusza się on na podwoziu gąsienicowym, zdolnym do pokonywania przeszkód terenowych. Masa kompleksu z pełnym wyposażeniem wynosi 1850 kg. Operator do kierowania nim korzysta z kamer umieszczonych w przedniej części pojazdu. Pancerz pojazdu zdolny jest wytrzymać ostrzał z broni kalibru 7,62 mm z odległości 300 metrów.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!