Wiadomości

Bodnar pisze kolejne pismo w sprawie zabójcy z Mrowin: „Władza buduje atmosferę linczu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Nie może jednak być zgody na niegodne traktowanie człowieka. Na nadużywanie środków represyjnych, poniżanie, demonstrowanie siły i przemocy aparatu państwa w stosunku do jednostki. A zwłaszcza na budowanie atmosfery linczu przez organy i przedstawicieli władz” – pisze rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w kolejnym już oświadczeniu wydanym w sprawie Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo dziesięcioletniej dziewczynki.

Opublikowane przez Adama Bodnara pismo stanowi odpowiedź na reakcję na jego pierwsze oświadczenie wydane w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (zadania tej instytucji wykonuje w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich.

Bodnar zadeklarował głębokie współczucie rodzinie zamordowanej i zapewnił, że docenia „wysiłek organów ścigania w wykryciu i ujęciu domniemanego sprawcy mordu”. Jednocześnie jednak podkreślił, że „nie może być zgody na niegodne traktowanie człowieka” (Jakuba A. – red.).

Organom państwa RPO zarzucił „nadużywanie środków represyjnych, poniżanie, demonstrowanie siły i przemocy aparatu państwa w stosunku do jednostki, a zwłaszcza na budowanie atmosfery linczu przez organy i przedstawicieli władz, które powołane zostały do ochrony praw i godności obywateli”.

Choć Jakub A. przyznał się do dokonania mordu na dziecku, RPO podkreślił, że jest on „aresztowany i podejrzany, nie skazany, zachowuje więc wszystkie przysługujące mu prawa, w tym prawo do domniemania niewinności”.

Reakcje na wcześniejsze swoje wystąpienie w obronie Jakuba A. Bodnar określił mianem nagonki i „fali hejtu”. Policji zarzucił brak udzielenia „rzeczowej odpowiedzi na wystąpienie konstytucyjnego organu, jakim jest RPO” oraz „garść pouczeń, przeinaczeń i pełną samozadowolenia wypowiedź rzecznika prasowego KG”.

„Niektóre media, głównie telewizję publiczną” oskarżył o próbę włączenia „jego spraw rodzinnych” do „sporu wokół oświadczenia KMPT”. W istocie w artykule o rozbojach, jakich miał dopuszczać się 14-letni syn Adama Bodnara, nie ma wzmianki o oświadczeniu RPO w sprawie Jakuba A.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!