Wiadomości

Bociani rekordzista z Nadleśnictwa Kolumna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilka dni temu odezwał się logger młodego bociana czarnego, który w ubiegłym roku opuścił gniazdo w lasach Nadleśnictwa Kolumna (RDLP w Łodzi). To oznacza, że ptak żyje i jest aktywny.

Po raz ostatni informacje od bociana dotarły do leśników pod koniec września 2020 r. Po logowaniu sprzed kilku dni wiadomo, jaką trasę przeleciał ten wytrawny ptasi lotnik.

Jak wynika z danych trasa jesiennego przelotu zaczęła się nad Zatoką Sueską, gdzie nocował na skałach Sahary między Hurgadą a Luksorem. Następnie 27 września przeleciał prawie 300 km i zanocował na skałach niedaleko Asuanu. Później obrał kurs na południe, pokonał 400 km i zatrzymał się dopiero w północnym Sudanie.

W następnym dniu nieustraszonego bociana czekał dystans 396 km – prosto na południe. Po drodze przeleciał nad Nilem, po ponownym przelocie nad rzeką. 3 października przelatuje nad Nilem Błękitnym i w końcu zatrzymał się na dłużej. Rozpoczyna zimowanie ok. 40 km na wschód od Nilu Białego, 130 km na południe od Chartumu. Został tam do końca października. Później będzie się jeszcze przenosił, ale generalnie zimował na południu Sudanu.

Podsumowując: podróż od wylotu z Polski zajęła mu 21 dni, z czego 19 dni leciał, a dwa dni odpoczywał – jeden dzień w Turcji i jeden w Sudanie. Innym bocianom czarnym z Polski wędrówka jesienna zajmuje zwykle dwa miesiące. Przeleciał 5100 km, z czego na samą Saharę przypadło 1600 km. Średnio dziennie podczas 19 dniu lotu pokonywał 270 km, a najdłuższe przeloty miał nad Saharą: 441, 400 i 396 km.

Niedługo osobnik ten wyruszy na północ, jednak w tym roku nie wróci do Polski. Jest niedojrzały płciowo, a trasa to ogromne ryzyko, w tym roku nie wyprowadzi lęgu, dlatego wakacje spędzi w Bułgarii lub na Węgrzech.

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, prowadzi skryty tryb życia. Realizowany od 2016 r. projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie.

Konsultantem naukowym projektu jest prof. Piotr Zieliński, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał i jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. W 2020 r. lokalizatory GPS-GSM, dzięki którym można obserwować losy bocianów po opuszczeniu gniazda, finansowane są z funduszy WFOŚiGW w Łodzi.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!