Wiadomości

Bóbr-3, czyli propozycja AMZ-Kutno dla polskiej armii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Firma AMZ-KUTNO zaprezentowała nagranie z prób nowego lekkiego opancerzonego transportera rozpoznawczego Bóbr-3 opracowanego w ramach programu o kryptonimie Kleszcz.

Wojskowy Instytut Łączności i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia realizuje pracę rozwojową której celem jest opracowanie „Nowego lekkiego opancerzonego transportera rozpoznawczego LOTR” kryptonim Kleszcz. W przyszłości pojazd, oznaczony przez producenta nazwą Bóbr-3, zastąpić ma eksploatowane przez Siły Zbrojne RP transportery BRDM-2.

Bóbr-3 jest pływającym, rozpoznawczym, opancerzonym pojazdem kołowym, dwuosiowym, z niezależnym zawieszeniem oraz napędem na wszystkie koła (układ 4×4). Bóbr-3 w wersji bazowej zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 2 według STANAG 4569, a w zakresie minoodporności na poziomie 2a. Opcjonalne dodatkowe opancerzenie zwiększa ochronę balistyczną do poziomu 3 i przeciwminową do poziomu 3a. Pojazd napędzany jest silnikiem diesla o mocy 240 kW z automatyczną skrzynią biegów w układzie power-pack. Na jego wymianę potrzeba ok. godziny. Bóbr-3 przygotowany jest do zamontowania Zdalnie Sterowanego Modułu Uzbrojenia, systemu ostrzegania o opromieniowaniu laserowym oraz wyrzutni granatów dymnych.

/dziennikzbrojny.pl, facebook/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!