Wiadomości

Błaszczak: Uzyskaliśmy niższą cenę i szybszy termin dostawy systemu Patriot

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy systemu Patriot; redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu” – poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że podpisanie umowy w tej sprawie możliwe jest w I kwartale 2018 r.

„Dobre wieści w sprawie programu Wisła. Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy. Redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby podpisać umowę z końcem pierwszego kwartału 2018 roku” – napisał Błaszczak.

Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w listopadzie Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym. Zgoda Kongresu jest niezbędna przy tego typu transakcjach.

Notyfikacja dotyczyła zgody na sprzedaż uzbrojenia i sprzętu za łączną kwotę 10,5 mld dol. (37 mld zł). To o 7 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska – według zapowiedzi poprzedniego szefa MON – zamierzała przeznaczyć łącznie na zakup zestawów Patriot w dwóch transzach: w obecnie dostępnej i zmodernizowanej wersji, z dookólnym radarem i zintegrowanej z nowym systemem zarządzania polem walki.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!