Wiadomości

Błaszczak: Sformujemy dwie dodatkowe dywizje ogólnowojskowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Polska potrzebuje liczebnego, dobrze wyposażonego i nowoczesnego wojska – stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak. – Wojsko musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, dlatego konsekwentnie modernizujemy i wymieniamy uzbrojenie używane przez naszych żołnierzy – dodał Błaszczak.

– Ruszyliśmy z kolejną fazą programu Wisła, czyli dostaw systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu. Dokupimy kolejnych 6 baterii tego systemu. Zamówimy także 500 wyrzutni systemu Himars, który jest w stanie razić cele na odległość do 300 kilometrów. Wojna na Ukrainie pokazała jak istotna jest artyleria, dlatego Polska musi stać się potęgą artyleryjską. Kupimy także sprawdzony sprzęt produkcji koreańskiej m. in. bojowe wozy piechoty, które będą uzupełnieniem BWP Borsuk krajowej produkcji, haubice i czołgi K2 – poinformował szef resortu obrony.

– W najbliższym czasie podpiszemy umowy na dostawy niszczycieli min, zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW zintegrowanych z transporterami Rosomak, wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149, 2 satelitów obserwacyjnych i niszczycieli czołgów – stwierdził Błaszczak.

– Obserwacje wojny na Ukrainie utwierdziły nas w przekonaniu, że Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania i samodzielnej obrony naszego kraju, już od pierwszego dnia konfliktu, w oparciu o własny potencjał obronny. Dlatego dalszy rozwój Sił Zbrojnych RP będzie oparty o opracowywany w Ministerstwie Obrony Narodowej dokument „Model 2035”, który wkrótce zostanie zaprezentowany – poinformował Błaszczak.

– Nowych żołnierzy pozyskamy przede wszystkim dzięki wprowadzeniu nowego rodzaju służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz zwiększeniu limitu na studia wojskowe – stwierdził Błaszczak. – Już dziś mogę powiedzieć, że sformujemy dwie dodatkowe dywizje ogólnowojskowe zlokalizowane wzdłuż Wisły, w centralnej części Polski. Docelowo Wojsko Polskie będzie posiadać sześć związków taktycznych z odpowiednim komponentem wsparcia i zabezpieczenia bojowego – dodał.

/twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!