Wiadomości

Błaszczak o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska kupi południowokoreańską broń. Będzie to 48 samolotów myśliwskich FA-50 oraz „czarne pantery”, czyli czołgi K2. Szef MON wspomniał też o armatohaubicach K9, nie precyzując jednak, o jaką ich liczbę chodzi.

Wczoraj informowaliśmy, iż koreańskie media donoszą, że Polska ma nabyć 580 czołgów K2, z czego 180 ma trafić na wyposażenie Wojska Polskiego do roku 2024, a kolejne 400 – do roku 2030. Nadto – wedlug koreańskich mediów – do Polski ma trafić 48 samolotów szturmowych FA-50 oraz 670 samobieżnych armatohaubic K9.

Koreańskie media: Polska ma zakupić w Korei Południowej uzbrojenie za 14 mld dolarów

Szef MON w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” potwierdził, że Polska kupi od Korei Południowej 48 samolotów myśliwskich FA-50 oraz „czarne pantery”, czyli czołgi K2.

„Już w tym roku trafią do nas pierwsze egzemplarze, w sumie w pierwszej partii ma to być 180 czołgów; docelowo te czołgi będą produkowane w Polsce” – stwierdził. Szef MON podkreślił zarazem, że nowy sprzęt będzie testowany w wojsku, a nie w zakładach przemysłowych i żołnierze będą mogli wskazać, co należy zmienić.

„Byłem z wizytą w Seulu, prezydent Andrzej Duda prowadził na marginesie szczytu NATO rozmowę ze swoim odpowiednikiem z Korei Południowej. Ta współpraca przebiega bardzo dobrze. Oprócz armatohaubic i czołgów kupimy– – o czym mogę już powiedzieć – południowokoreański myśliwiec FA-50” – powiedział Mariusz Błaszczak, zaznaczając, że chodzi o trzy eskadry tych maszyn, tj. 48 sztuk.

Szef MON poruszył też kwestię zakupu sprzętu w Stanach Zjednoczonych, w szczególności chodzi o czołgi Abrams, które mają do Polski trafić w dużej ilości…

„Wspieramy Ukrainę, bo ona walczy również za nas, ale rozwijamy też własne zdolności obronne. Wynegocjowaliśmy dobrą umowę na zakup 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji. Domykamy umowę na zakup na bardzo preferencyjnych warunkach 116 Abramsów używanych, ale wciąż niezwykle skutecznych. Wartość bojowa Abramsów jest przynajmniej dwu, lub nawet trzykrotnie większa niż czołgów T-72” – poinformował Błaszczak.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!