Wiadomości

Błaszczak o F-35: „Jesteśmy zaawansowani w procesie pozyskiwania tego sprzętu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Jesteśmy zaawansowani, jeśli chodzi o proces pozyskiwania myśliwców F-35. To najnowszy sprzęt, duży przełom, jeśli chodzi o zdolności bojowe polskich Sił Powietrznych – oświadczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w pierwszym dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych.

– Wkrótce Polska dołączy do elitarnego grona państw, których siły powietrzne posiadają najnowocześniejsze samoloty F-35. Zależy mi na tym, żeby ten proces przebiegał szybko i skutecznie – zapewnił minister obrony, który odwiedził bazę sił powietrznych Eglin, gdzie rozmawiał z dowódcami jednostek wyposażonych w myśliwce F-35.

– Kończy się era postsowieckiego sprzętu wykorzystywanego przez siły powietrzne Polski, a rozpoczyna się era sprzętu piątej generacji, a więc najnowocześniejszego. Mam nadzieję, że bardzo szybko trafią one na wyposażenie sił powietrznych Polski – dodał Mariusz Błaszczak

Szef MON ocenił, że jest jeszcze za wcześnie, by podać konkretną datę, od której polskie lotnictwo będzie dysponować F-35, ale zadeklarował, że stanie się to „tak szybko, jak to jest możliwe”.

– Jesteśmy już w procesie, złożyliśmy jako MON list ofertowy i odbyło się już kilka spotkań pomiędzy ekspertami Sił Powietrznych Polski i Stanów Zjednoczonych. A więc rozmawiamy, jestem dobrej myśli, że szybko zakończymy ten proces – powiedział szef resortu obrony.

Mariusz Błaszczak oświadczył także, że choć w pierwszej fazie Polska jest przygotowana na zakup 32 myśliwców F-35, to nasze „ambicje jako kraju spełniającego podstawowe zasady NATO, a więc przeznaczania 2 proc. PKB na obronność, są dużo większe”.

Minister dodał, że zależy mu na tym, by polscy piloci, którzy należą do światowej czołówki, dysponowali skutecznym i bezpiecznym sprzętem.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!