Wiadomości

Black Hawki trafią do polskiego wojska – szef MON podpisał umowę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony Mariusz Błaszczak i prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki podpisali w Mielcu umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla wojska, z których ma korzystać między innymi jednostka specjalna GROM. W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

– Nie tylko wzmacniamy NATO i bezpieczeństwo polskiego nieba, ale również polski przemysł – stwierdził przy tej okazji Morawiecki

Oblatany w 1974 r. amerykański Black Hawk to średni, dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy. W wersji eksportowej, oznaczonej jako S-70i, jest montowany w PZL Mielec, gdzie wytwarza się także części tego śmigłowca.

PZL Mielec jako własność korporacji Sikorsky należą do koncernu Lockheed Martin. Pierwszy Black Hawk z Mielca został oblatany w 2010 r. Zależnie od wersji, konfiguracji kabiny i wyposażenia żołnierzy może zabrać maksymalnie 11-17 żołnierzy, jego maksymalna prędkość to 295 km/h, a zasięg ok. 500 km.

Black Hawk, wyprodukowany w ponad 30 tys. egzemplarzy, został dotychczas kupiony lub wybrany przez ponad 30 państw. Black Hawki z Mielca zakupiła w ub. roku polska policja.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!