Wiadomości

Biznesmen z Ukrainy zatrzymany przez CBA za wyłudzenia VAT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury CBA zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w proceder wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT. Wołodymir D. pełni funkcję członka zarządu w jednej z rzeszowskich spółek i miał wystawić nierzetelne faktury na ponad pół mln zł.

W związku z rozwojowym charakterem śledztwa dotyczącego wyłudzania podatku VAT ustalono kolejną osobę zamieszaną w ten proceder. Tym razem funkcjonariusze CBA zatrzymali obywatela Ukrainy, który pełni funkcję członka zarządu jednej z rzeszowskich spółek. Mężczyzna w Podkarpackim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na wyłudzaniu podatku VAT, poprzez tworzenie fikcyjnej dokumentacji księgowej. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego wolnościowe środki zapobiegawcze.

Ustalenia śledczych wykazały, ze wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, wprowadził w rejestrach zakupów nierzetelne faktury VAT na kwotę ponad pół miliona złotych, dokumentujących rzekome nabycie towarów, a następnie wystawił poświadczające nieprawdę dokumenty Tax Free, których użył w rejestrach zakupów i sprzedaży oraz w deklaracjach podatkowych VAT 7 wprowadzając tym samym w błąd organy podatkowe co do wysokości zobowiązań podatkowych. Tym samym naraził Skarb Państwa na bezpodstawny zwrot podatku VAT .

Dotychczas zarzuty w niniejszej sprawie ogłoszono 44 osobom, wobec których stosowano wolnościowe oraz izolacyjne środki zapobiegawcze.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!