Wiadomości

Bitwa o Kijów – spektakularna klęska Rosjan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mieli zająć Kijów w trzy dni i oto po pięciu tygodniach ciężkich walk Rosjanie zmuszeni są odstąpić od stolicy Ukrainy. Wojska ukraińskie sukcesywnie odzyskują teren zarówno w rejonie na północny-zachód od Kijowa, jak i na wschód od stolicy Ukrainy.

W rejonie na północny-zachód od Kijowa wojska ukraińskie do wczoraj odepchnęły Rosjan od trasy Kijów-Żytomierz oraz odzyskały Irpień, z kolei wczorajszej nocy i w ciągu dzisiejszego dnia Rosjanie wycofali się z Buczy, Hostomela i Borodzianki. Jednostki rosyjskie odskoczyły w kierunku Iwankowa, aczkolwiek pojawiły się też informacje, wymagające potwierdzenia, że opuściły one także i Iwanków. W wymienionych miejscowościach pozostawiono jedynie ariergardy, które to jednak, spychane przez Ukraińców, stopniowo wycofują się w ślad za siłami głównymi.

„W nocy prawie 700 jednostek sprzętu ruszyło w kierunku Iwankowa, w kierunku granicy białoruskiej. To od trzech do czterech batalionowych grup taktycznych. Oznacza to, że wycofują się” – poinformował zastępca Szefa Sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał brygady Ołeksandr Gruzewycz na briefingu w ukraińskim centrum medialnym w Kijowie.

Ale to nie wszystko… – w rejonie na wschód od Kijowa armia ukraińska odbiła dziś z rąk wojsk rosyjskich miejscowości Switylnia, Płoskie i Nową Basań. W tej ostatniej Ukraińcy zdobyli czołg T-72B3.

Sporo też działo się dziś w obwodach chersońskim i zaporoskim, a także w rejonie Czernihowa…

Wojska ukraińskie kontratakują na południu i na północy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!