Wiadomości

“Bild” o sugestiach strony polskiej, by Niemcy zapłacili za odbudowę Pałacu Saskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziennik „Bild” pisze o nieoficjalnych sugestiach strony polskiej, by Niemcy zapłacili za odbudowę zniszczonego w czasie II wojny światowej Pałacu Saskiego w Warszawie. „Być może teraz Niemcy zapłacą za odbudowę pałacu, blisko 75 lat po niszczycielskiej orgii zorganizowanej przez niemiecki Wehrmacht w stolicy Polski” – napisano w internetowym wydaniu gazety.

Jak dodaje dziennik, „Polska ma nadzieję, że planowaną budowlę, w której ma się pomieścić siedziba Senatu, sfinansują w ramach zadośćuczynienia Niemcy”. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy polskie władze otwarcie zwrócą się z taką propozycją do Berlina.

Autor artykułu przypomniał również, że podczas zeszłorocznej konferencji „Sto lat niemieckiej polityki wobec Polski” w Berlinie słychać było głosy, że niemiecki wkład w odbudowę budynku mógłby złagodzić dyskusję o reparacjach. Jak napisano, „koszt (budowy Pałacu) można by »odliczyć« od reparacji”, których polski rząd chce domagać się od Niemiec za szkody wojenne.

Gazeta przypomniała też o zbrodniach i zniszczeniach, jakich dokonali Niemcy w czasie okupacji Polski. Zwrócono uwagę m.in. na wypowiedź prezydenta RP Andrzeja Dudy, który mówił o Pałacu Saskim jako „integralnej części narodowej spuścizny”.

Jak podaje gazeta, koszt odbudowy budynku to ok. 700 mln zł, czyli 165 mln euro.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!