Wiadomości

Biden wysyła lotniskowiec jako wsparcie dla Tajwanu w sporze z Chinami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stany Zjednoczone wysłały na Morze Południowochińskie grupę okrętów z lotniskowcem USS Theodore Roosevelt na czele. Równocześnie Departament Stanu USA zaapelował do Chin o dialog z Tajwanem i zaprzestanie agresywnych działań w regionie Indo-Pacyfiku.

W sobotę 13 chińskich samolotów wojskowych naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) od południowego zachodu. Chociaż w ostatnich miesiącach naruszanie przez chińskie wojsko tajwańskiej strefy ADIZ stało się normą, była to największa liczba samolotów, które naruszyły strefę w ciągu jednego dnia.

Tego samego dnia na Morze Południowochińskie Amerykanie wysłali grupę okrętów z lotniskowcem USS Theodore Roosevelt na czele. Towarzyszą mu dwa niszczyciele rakietowe klasy Arleigh Burke (USS Russell i USS John Finn) oraz krążownik rakietowy typu Ticonderoga (USS Bunker Hill). Marynarka wojenna USA twierdzi, że wysłanie lotniskowca ma na celu promowanie „wolności mórz” w regionie.

– Nasze zaangażowanie na rzecz Tajwanu jest stałe i przyczynia się do utrzymania pokoju i stabilności w całej Cieśninie Tajwańskiej oraz w regionie (Indo-Pacyfiku) – wskazano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!