Wiadomości

Białoruski sąd skazał Polaka za “działalność szpiegowską”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ten sam sąd skazał 8 lutego polskiego dziennikarza i członka zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia.

Sąd w Grodnie skazał obywatela Jerzego Żywalewskiego za działalność szpiegowską – poinformowało białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”.

Według informacji podanych przez Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”, proces pochodzącego z Białegostoku Jerzego Żywalewskiego rozpoczął się 27 lutego. Żonaty z Białorusinką mężczyzna oskarżony został z art. 358-1 kk, czyli „działalności agencyjnej”. Skazany został 22 marca na 4 lata pozbawienia wolności.

Ten sam sąd skazał 8 lutego polskiego dziennikarza i członka zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia. Zarówno o jego procesie, jak i Żywalewskiego, niewiele wiadomo. Oba przypadki zostały utajnione przez sędziego i odbywały się za zamkniętymi drzwiami.

Na nic zdały się wówczas wezwania polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do uwolnienia dziennikarza. „Sąd w Grodnie w pokazowym procesie skazał dziś na karę 8 lat więzienia Andrzeja Poczobuta. To skandaliczny wyrok, motywowany politycznie i wymierzony w polską mniejszość na Białorusi. Polska domaga się zaprzestania antypolskich działań oraz uwolnienia więźniów politycznych” – pisało po wyroku polskie MSZ.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!