Polska Wiadomości

Białorusin przemycał nachodźców. Nietypowy sposób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polsko-niemiecki patrol Straży Granicznej ze Świecka zatrzymał przy autostradzie A2 jeden z samochodów ciężarowych. Za kierownicą siedział 33-letni Białorusin. Pogranicznicy odkryli, że za podwójną ścianą w naczepie znajdowała się skrytka, w której schowanych było 21 turystów socjalnych  Bliskiego Wschodu. Kierowcy samochodu grożą nawet trzy lata więzienia.

Białorusin przemycał nachodźców z Litwy do Niemiec. W piątek, 20 października funkcjonariusze Straży Granicznej, zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej samochód ciężarowy na litewskich numerach rejestracyjnych. TIR-em kierował 33-letni obywatel Białorusi, posiadający uregulowany pobyt na terytorium Litwy.

“W wyniku kontroli pojazdu funkcjonariusze znaleźli w części ładunkowej specjalnie skonstruowaną skrytkę konstrukcyjną (podwójna ściana), w której znajdowało się 21 cudzoziemców” – przekazała SG. Pojazdem podróżowało 17 Syryjczyków, trzech Irańczyków oraz Irakijczyk.

Mężczyźni nie posiadali dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce. W związku z nielegalnym pobytem zatrzymano ich oraz wszczęto wobec wszystkich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu.

Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, Syryjczyków objęto dozorem SG, natomiast Irańczycy oraz Irakijczyk, postanowieniem sądu, zostali umieszczeni w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

33-letni kierowca pojazdu został zatrzymany i usłyszał zarzut udzielenia pomocy w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Wobec Białorusina wszczęto także postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami, grozi mu kara pozbawienia wolności do trzech lat.

NASZ KOMENTARZ: Po raz kolejny okazuje się, że najbardziej aktywną grupą, parającą się przemytem nielegalnych imigrantów, są inni imigranci.

Polecamy również: Niemiecka afera wizowa. O co chodzi?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!