Wiadomości

Białoruscy pogranicznicy brutalnie pobili kilku migrantów z Kuby

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Białoruscy pogranicznicy brutalnie pobili kilku migrantów z Kuby na granicy z Polską. Funkcjonariusze reżimu Aleksandra Łukaszenki wypychali ich na ogrodzenie z concertiny i okładali pałkami. Świadkami zdarzenia byli polscy strażnicy, którzy wszystko nagrali.

Rzeczniczka Straży Granicznej poinformowała w rozmowie z portalem tvp.info, że do tego zdarzenia doszło w środę 18 maja.

– Siedmioro dorosłych obywateli Kuby (pięciu mężczyzn, i dwie kobiety) zostało brutalnie potraktowanych przez służby białoruskie. Świadkami tego zdarzenia byli funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze Wojska Polskiego, którzy udzielali pomocy cudzoziemcom – mówi Anna Michalska.

Rzeczniczka podkreśliła, że feralnej nocy wszyscy cudzoziemcy trafili pod opiekę funkcjonariuszy z Placówki SG w Narewce, gdzie ratownicy medyczni zapewnili im niezbędną pomoc. – Na szczęście opatrywane osoby nie odniosły żadnych ciężkich obrażeń, nie wymagały hospitalizacji ani opieki ambulatoryjnej – informuje Michalska.

Wyjaśniła, że cudzoziemcy zostali poinformowani o możliwości składania wniosku o ochronę międzynarodową w Polsce; mimo tego nie deklarowali chęci ubiegania się o nią w naszym kraju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zostali poinformowani o obowiązku opuszczenia terytorium Polski.

Komendant Główny Straży Granicznej i Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zażądali wyjaśnienia całej sytuacji. Wysłali pisma do swoich białoruskich odpowiedników. Strona białoruska odpowiedziała, że bada i wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!