Wiadomości

Białoruś: Milicja spisała uczestników spotkania z nauczycielami w Związku Polaków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Milicja weszła w sobotę rano na spotkania aktywistów Związku Polaków na Białorusi z nauczycielami języka polskiego i spisała jego uczestników – poinformował portal Znadniemna.pl. Funkcjonariusze mieli otrzymać anonim o „nielegalnym zgromadzeniu”.

– Dzisiaj rano milicja Grodna wkroczyła do biura Związku Polaków na Białorusi, w którym odbywało się organizacyjne spotkanie pedagogów z działających przy ZPB ośrodków nauczania języka polskiego z okazji zbliżającego się roku szkolnego – wskazał portal Znadniemna.pl .

Z relacji uczestniczki Danuty Karpowicz wynika, że przybyli na spotkanie nauczycielskie funkcjonariusze milicji oznajmili, iż otrzymali anonimową wiadomość o przeprowadzanym w siedzibie ZPB nielegalnym zgromadzeniu.

Milicjanci spisali dane wszystkich uczestników spotkania i opuścili je.

Największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej ZPB jest w ostatnim czasie obiektem ataków ze strony białoruskich władz. Wobec jej działaczy wszczęto sprawę karną o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. Prezes Andżelika Borys i członek zarządu Andrzej Poczobut od marca przebywają w areszcie.

Aktywiści organizacji polskich informują o ograniczeniach w nauczaniu języka polskiego, w tym poprzez likwidację organizacji prowadzących naukę języka.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!