Wiadomości

Białoruś: Kolejny katolicki duchowny w areszcie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od piątku, 15 lipca przebywa w areszcie tymczasowym w Witebsku proboszcz tamtejszej parafii Świętego Ducha, ks. Andrzej Waszczuk, salwatorianin – poinformowała inicjatywa „Chrześcijańska wizja dla Białorusi”.

Kapłan został zatrzymany wczoraj i doprowadzony na milicję. Na komisariacie wręczono mu protokół o wszczęciu postępowania z artykułu kodeksu wykroczeń dotyczącego „naruszenia zasad organizacji lub przebiegu imprez masowych”. O jakie konkretnie chodzi wydarzenie – nie wiadomo. Możliwe, że zarzuca mu się noszenie maski na twarz, w której był widziany na zdjęciu na portalu społecznościowym. Na masce widnieje hasło „A country for life”. Taką nazwę nosił też ruch kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, która w 2020 roku startowała przeciwko rządzącemu Aleksandrowi Łukaszence. Duchowny dostał też wezwanie do sądu. Posiedzenie ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Ks. Waszczuk to kolejny duchowny prześladowany w ostatnim czasie – przypomina portal zerkalo.io. 8 lipca za udostępnianie w Facebooku publikacji „ekstremistycznych mediów” na grzywnę w wysokości 640 rubli (ponad 1200 zł) skazano księdza ze Smorgoń Jauhiena Uczkuronisa. W maju – również za ekstremizm grzywną został ukarany ówczesny proboszcz z Postaw Andrzej Bulczak. Pochodzący z Polski duchowny miał oświadczyć, ze zapłaci, „ale Ukrainie”. Wkrótce potem wrócił do kraju.

W marcu na sześć dni aresztu skazano katolickiego księdza z Łyntup. Za to, że ks. Alaksandr Baran umieścił na swoim profilu w serwisie społecznościowym biało-czerwono-biały narodowy sztandar Białorusi i flagę Ukrainy. Z kolei za profilową naklejkę z napisem „Ukraino, wybacz” w marcu skazano na 1600 rubli grzywny grekokatolickiego duchownego z Mohylewa Wasila Jahorawa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!