Rakieta wystrzelona na Białoruś z Ukrainy? Tak Twierdzi Łukaszenka.
Europa Polska Wiadomości

Białoruś chce przygarnąć demontowane w Polsce komunistyczne pomniki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl Białoruś zadeklarowała, że przyjmie do siebie komunistyczne pomniki i tablice, które na mocy ustawy dekomunizacyjnej zostały w Polsce usunięte z przestrzeni publicznej. Jako pierwszy do białoruskiego Brześcia miał trafić tzw. pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej z Leszna, jednak władze samorządowe postanowiły przekazać go polskiej fundacji. 

Z prośbą o przekazanie tzw. pomnika wdzięczności Armii Radzieckiej zdemontowanego w Lesznie (rozebrany w lutym 2020) zwróciło się do władz samorządowych tego miasta białoruskie stowarzyszenie „Laguna”. Miejsce pod pomnik zostało już nawet przygotowane w Alei Pamięci w białoruskim Brześciu. Magistrat jednak postanowił, iż przekaże komunistyczny obelisk polskiej Fundacji Minionej Epoki z Rudy Śląskiej, która organizuje tam muzeum. – Wraz z innymi tego typu pamiątkami, pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej będzie wyeksponowany w parku pomników, będącym częścią Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej – poinformowała Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta Leszna.

Władze Białorusi niejednokrotnie krytykowały Polskę za usuwanie komunistycznych „pamiątek”. Obecnie chcą je przyjmować do siebie, chociaż w tym kraju ich nie brakuje. Takiej liczby pomników, nazwy ulic, fabryk na cześć sowieckich przywódców jak na Białorusi, nie ma nigdzie indziej na świecie. Stacja metra pod głównym placem stolicy tego państwa – Mińska, nosi imię Lenina. W ścisłym centrum Mińska główne ulice to – Lenina, Marksa, Engelsa, Sowiecka, Październikowa, Rewolucyjna, a do kompletu – Komunistyczna i Socjalistyczna.

Przypomnijmy, iż nie dalej jak w ubiegłym roku (w rocznicę rewolucji październikowej) w Mińsku stolicy Białorusi odsłonięto pomnik Włodzimierza Lenina, jednego z głównych twórców  zbrodniczego komunizmu. – Dostęp do dóbr socjalnych, ideały równości, pokoju, międzynarodowej zgody wyznawane w czasie sowieckiej epoki są aktualne do dziś – powiedział w związku z odsłonięciem pomnika wodza rewolucji prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka. Nie zmienił zdania. Podczas przemówienia wygłoszonego w sierpniu 2021 roku oznajmił: „Musimy postawić pomnik Stalinowi. Wiele mu zawdzięczamy

Niech biorą…

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!