Wiadomości

Białoruś: Aresztowano trzech księży katolickich. Skonfiskowano ich telefony i komputery

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Białoruskie służby aresztowały trzech księży katolickich z nieznanych powodów – poinformowali 26 maja 2023 r. białoruscy obrońcy praw człowieka.

Dwóch duchownych obrządku łacińskiego i ksiądz greckokatolicki zostali aresztowani 25 maja w trzech miejscach w obwodzie witebskim na północy kraju. Władze skonfiskowały ich telefony komórkowe i komputery.

Mówi się, że księża rzymskokatoliccy pochodzą z miasta Miory i sąsiedniego miasta, gdzie prowadzą parafie. Według Christian Vision for Belarus, duchowny greckokatolicki został aresztowany w Połocku. Białoruskie władze rozprawiają się z wszelką publiczną krytyką reżimu Aleksandra Łukaszenki i jego poparcia dla rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Nawet umieszczanie ukraińskiej flagi na profilach na Facebooku zostało już ukarane.

Sądy wielokrotnie skazywały również duchownych różnych wyznań. W lipcu 2022 r. katolicki duchowny został uwięziony na 15 dni za naruszenie przepisów regulujących organizację ważnych wydarzeń. Katolicy stanowią około 10 proc. mieszkańców kraju. Ze względu na masowe represje ze strony państwa, biskupi tego kraju obawiają się krytykowania łamania praw człowieka.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!