Wiadomości

Będzie kolejna podwyżka płacy minimalnej. Podano kwotę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po dwukrotnej podwyżce wynagrodzenia minimalnego w 2023 rok, nadchodzący przyniesie kolejną zmianę. Minister Marlena Maląg zdradziła szczegóły.

Już w przyszłym tygodniu Rada Ministrów ma zająć się projektem ustawy w sprawie podwyżki wynagrodzenia minimalnego od 2024 roku. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła szczegóły rozwiązania.

Rok 2023 przyniósł dwukrotną podwyżkę wynagrodzenia minimalnego. Jak zapowiada minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, przyszły rok najprawdopodobniej rozpocznie się od kolejnej tego typu zmiany. W 2023 roku zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami polityków Zjednoczonej Prawicy, Polacy zarabiający kwotę minimalną, otrzymali aż dwie podwyżki wynagrodzenia. Wraz z nimi wzrosła również minimalna stawka godzinowa dozwolona przez prawo.

W rzeczywistości podwyżka płacy minimalnej miała jednak wpływ na większą liczbę pracowników, gdyż wymusiła ona na wielu pracodawcach dostosowanie wysokości wypłaty także u pracowników, którzy zarabiali więcej. Wpłynęła ona m.in. również na emerytów. Przyszły rok ma przynieść kolejną tego typu zmianę. Nad projektem ustawy już niebawem ma się zająć Rada Ministrów. Co ciekawe, szefowa resortu Rodziny i Polityki Społecznej zdradziła, że ponownie jak w tym roku, rząd planuje dwukrotną zmianę stawki – od 1 stycznia i od 1 lipca.

– Chcemy, by w przyszłym tygodniu projekt w sprawie minimalnych wynagrodzeń w 2024 r. trafił na Stały Komitet Rady Ministrów, a 13 czerwca mógł być przedstawiony na posiedzeniu Rady Ministrów – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie powyżej 4,2 tys. zł. Będzie ono ustalone w dwóch terminach – dodała minister, twierdząc, że zmiana będzie dotyczyć ponad 3 milionów Polaków. Ustawa regulująca wynagrodzenie minimalne wskazuje, że jest ono ściśle powiązane z prognozowaną na dany rok inflacją średnioroczną, czyli ustalanym przez Główny Urząd Statystyczny przewidywanym średnim poziomem wzrostu cen towarów i usług.

W 2023 roku mieliśmy do czynienia ze wzrostem od 1 stycznia do poziomu 3490 zł. Od 1 lipca wynagrodzenie minimalne wzrośnie ponownie i wyniesie 3600 zł.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!