Wiadomości

Biało-czerwone wstęgi znów zniknęły z cmentarza na Rossie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Redakcję zw.lt poinformowano o ponownym akcie wandali. Z kwatery wojskowej na Nowej Rossie ponownie zniknęły biało-czerwone szarfy opasujące nagrobki polskich żołnierzy, które wczoraj zostały zawieszone przez harcerzy.

„Jechałam od strony Lipówki i zauważyłam, że z nagrobków znów zniknęły wstęgi” – poinformowała zw.lt Alina Szostak z z 23. Wileńskiej Drużyny Wędrowników „Niepokorne” Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Wcześniej informowaliśmy naszych czytelników, że wieczorem 1 listopada ktoś zdjął biało-czerwone szarfy z nagrobków polskich żołnierzy. W piątek harcerki z Drużyny Wędrowników „Niepokorne” postanowiły jeszcze raz zawiesić szarfy na krzyżach. Niestety w nocy (z naszych informacji wynika, że wieczorem szarfy jeszcze były) lub nad ranem wandale znów ściągnęli wstęgi.

Cmentarz na Nowej Rossie nie jest objęty monitoringiem wideo. „Niestety monitoring jest tylko przy Starej Rossie. Jako Komitet chcemy poprosić ambasadę RP na Litwie, aby wystąpiła z propozycją zainstalowania monitoringu również tam. Będziemy na ten temat rozmawiać, ponieważ miasto nie planuje zainstalowania kamer” – poinformowała honorowa prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska.

Adam Błaszkiewicz, dyrektor Gimnazjum Jana Pawła II i członek Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, powiedział, że ten incydent na razie nie zostanie zgłoszony na policję. „11 listopada spróbujemy ponownie zawiesić i być może zainstalować jakąś kamerkę. W przyszłości zamierzamy też rozmawiać z samorządem w sprawie zainstalowania stałego monitoringu” – wytłumaczył zw.lt Błaszkiewicz.

Na Nowej Rossie spoczywają żołnierze polscy i litewscy, polegli w latach 1919–1920 w walce o Wilno. Oprócz nich spoczywa tam pięciu żołnierzy z Samoobrony Wileńskiej, którzy polegli w walkach ulicznych z Niemcami i bolszewikami w końcu grudnia 1918 r. i na początku stycznia 1919 r. Poświęconą w 1930 r., stojącą pośrodku kwatery kolumnę z napisem „Wilno swoim wybawcom”, pierwotnie wieńczyła rzeźba orła.

/zw.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!