Świat Wiadomości

Benjamin Netanjahu miał kazać zniszczyć dokumenty przed swoim odejściem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl według izraelskich mediów tuż przed odejściem byłego premiera Benjamina Netanjahu z Kancelarii Premiera jego personel zniszczył dokumenty, które były przechowywane w sejfach – przekazał w czwartek Times of Israel.

Izraelskie media poinformowały w czwartek, że tuż przed odejściem byłego premiera Benjamina Netanjahu z Kancelarii Premiera jego personel zniszczył dokumenty, które były przechowywane w sejfach. Rzecznik Netanjahu nazwał informacje „całkowitymi kłamstwami. Nigdy coś takiego się nie zdarzyło”.

Jeśli to prawda, zarzuty wyszczególnione przez dziennik Haaretz byłyby prawdopodobnie nielegalnym końcowym aktem przywódcy Likudu.

W gazecie zacytowano anonimowych pracowników w biurze Netanjahu, którzy powiedzieli, że kazano im niszczyć dokumenty w niedzielę rano, na kilka godzin przed przejęciem władzy przez koalicję partii pracujących nad usunięciem Netanjahu z urzędu. Powiedzieli, że rozkaz pochodził od samego Netanjahu. Kancelaria premiera, kierowana obecnie przez Naftalego Bennetta, powiedziała, że ​​nie jest świadoma zarzutów, ale zbada roszczenia.

Według Haaretz sejfy znajdowały się w części Kancelarii Premiera znanej jako Akwarium, czyli wewnętrznym sanktuarium do którego dostęp mają premierzy i najwyżsi urzędnicy. Chociaż nie wiadomo, co było w dokumentach, które rzekomo zostały zniszczone, sejfy zwykle zawierały dokumenty dotyczące harmonogramów pracy wyższych urzędników, rutynowej działalności rządu i nie tylko, poinformował Haaretz.

Zgodnie z prawem wszelkie dokumenty dotyczące pracy rządu są własnością państwa i należy je przechowywać i archiwizować. Zgodnie z raportem przynajmniej część dokumentów została przekazana pracownikom firmy Bennetta do archiwizacji lub wykorzystania w razie potrzeby.

Członkowie nowego rządu i aktywiści domagali się ujawnienia stenogramów i innych dokumentów, które wcześniej trzymano w tajemnicy, próbując zdjąć zasłonę z decyzji podjętych przez Netanjahu i innych w ciągu 12 lat jego władzy. W środę minister obrony Benny Gantz wezwał Bennetta do zmiany przepisów rządowych, aby umożliwić publikację protokołów z obecnie niejawnych posiedzeń gabinetu ds. koronawirusa w ciągu ostatniego roku.

Gantz, który był członkiem tego gabinetu, powiedział, że ujawnienie protokołów pomoże społeczeństwu lepiej zrozumieć decyzje podjęte przez organ ministerialny, który kierował staraniami rządu o powstrzymanie pandemii, a jednocześnie pociągnie do odpowiedzialności członków gabinetu.

W poniedziałek Netanjahu przekazał biuro i jego formalne uprawnienia Bennettowi podczas niezwykle zwięzłego i krótkiego spotkania, które zakończyło się bez tradycyjnej ceremonii, uścisku dłoni i sesji zdjęciowej

Co o tym myślicie?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!