Świat Wiadomości Wiara

Benedykt XVI przerywa milczenie i staje w obronie celibatu księży

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl emerytowany papież Benedykt XVI przerwał milczenie i stanął w obronie celibatu księży. “Nie mogę milczeć” – podkreślił w książce, którą napisał z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałem Robertem Sarahem .

Papież Ratzinger podkreśla: celibat ma “wielkie znaczenie” i jest “niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia”.

Opinia emerytowanego papieża została przedstawiona w książce trzy miesiące po synodzie biskupów na temat Amazonii, w trakcie którego jedną z poruszanych kwestii była możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, tzw. viri probati na księży w miejscach, gdzie brakuje kapłanów.

Większość biskupów w głosowaniu na zakończenie obrad opowiedziała się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów. Wywołało to protesty części konserwatywnej hierarchii i środowisk katolickich. W najbliższych miesiącach ogłoszony zostanie postsynodalny dokument papieża, czyli adhortacja apostolska, w którym wypowie się w tej sprawie.

Do obrad nawiązali Benedykt XVI i kardynał Sarah podkreślając, że spotkali się po “dziwnym synodzie medialnym, który przeważył nad synodem realnym”.

Emerytowany papież i kardynał z Gwinei tłumacząc intencje książki zaznaczyli w niej, że podzielili się swym “zaniepokojeniem”. “Robimy to – dodali – w duchu miłości i jedności Kościoła”.

“Jeśli ideologia dzieli, to prawda łączy serca” – zaznaczyli.

Benedykt XVI stwierdził: “z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego”. Jego zdaniem “nie jest możliwa jednoczesna realizacja dwóch powołań”. Należy zatem w jego przekonaniu “zrezygnować ze wszystkich kompromisów”.

Mocna wypowiedź Benedykta XVI w obronie celibatu została uznana przez watykanistów za wydarzenie wyjątkowe. Zapowiadając swoją dymisję w 2013 roku ówczesny papież wyjaśniał, że pozostanie “ukryty dla świata”. Mieszka w rezydencji w Ogrodach Watykańskich.

Co na to papież Franciszek?

Źródło: rmf24.pl

Autor: Urszula Gwiazda

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!