Wiadomości

Benedykt XVI nie żyje. Papież senior zmarł w wieku 95 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie żyje Benedykt XVI, papież senior, który był biskupem Rzymu w latach 2005-13. Joseph Ratzinger był 265. papieżem w historii Kościoła katolickiego. Podczas pontyfikatu św. Jana Pawła II działał u jego boku jako jeden z najbliższych współpracowników, a po śmierci Polaka został wybrany na jego następcę. Funkcję tę pełnił od 2005 do 2013 r., gdy jako pierwszy papież od XV wieku dobrowolnie zrzekł się urzędu.

Joseph Ratzinger (później Benedykt XVI) urodził się w niemieckiej Bawarii w 1927 r. Zanim został papieżem, pełnił m.in. funkcję kardynała prezbitera, kardynała biskupa, prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Jako kardynał Joseph Ratzinger był w Polsce dwa razy. Po raz pierwszy odwiedził nasz kraj w 1980 r. jako członek delegacji Episkopatu Niemiec i arcybiskup Monachium. 22 lata później pojawił się na Jasnej Górze jako prefekt Kongregacji Doktryny Wiary.

Gdy wybrano go na papieża, miał 78 lat. Nie było więc tajemnicą, że jego pontyfikat może nie trwać długo. Ponieważ był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, po śmierci papieża Polaka wielu wskazywało, że to właśnie on obejmie najważniejszą funkcję w Kościele katolickim.

Papież Ratzinger ogłosił trzy encykliki. Współpracownicy i znawcy Kościoła podkreślali, że był osobą ciepłą i życzliwą, ale zawsze stał na straży doktryn wiary. Sprzeciwiał się „postępowi w kościele” i dbał o zachowanie katolickiej tradycji. W 2007 r. znacznie rozszerzył możliwość odprawiania mszy w tradycyjnym rycie rzymskim uznając ją za równoprawną z wprowadzoną po Soborze Watykańskim II Nową Mszą.

W pamięci Polaków najmocniej zapisał się jednak rok 2006, gdy już Benedykt XVI przyjechał do Częstochowy już jako papież. Wybrał wtedy Polskę jako cel swojej drugiej podróży apostolskiej. Pierwsze słowa po przylocie wypowiedział w języku polskim, czym wzbudził aplauz zgromadzonych.

– Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1978 r. – mówił Benedykt XVI.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!