Europa Wiadomości

Belgowie będą mogli pracować cztery dni w tygodniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal nczas.com premier Belgii Alexander De Croo ogłosił we wtorek 15 lutego projekt reformy systemu pracy, który ma dać pracownikom „większą elastyczność”, a zwłaszcza możliwość pracy przez cztery dni w tygodniu, zamiast pięciu.

Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych, a później pod obrady parlamentu. Nowy system ma pozwolić Belgii osiągnąć stopę zatrudnienia na poziomie 80% do 2030 r.

Obecnie zatrudnionych jest tylko 71% mieszkańców w wieku produkcyjnym.

„Pakiet zawiera środki, które dają pracownikom większą swobodę i elastyczność, aby lepiej godzić życie prywatne i zawodowe” – napisano w komunikacie prasowym premiera.

„Ludzie, którzy chcą, będą mogli pracować więcej godzin dziennie w zamian za dodatkowy dzień wolny w tygodniu. Dzięki temu będą mogli wykonywać pracę na pełen etat w ciągu czterech dni” – wyjaśnia.

Nowy 4-dniowy system będzie wymagał zgody pracodawcy, ale odmowa z jego strony będzie musiała być uzasadniona.

Dodatkowo zatrudnieni będą np. mogli pracować trochę więcej w ciągu jednego tygodnia, a np. mniej w tygodniu następnym. Ma to dać „pewną elastyczność osobom w sytuacji współ-rodzicielstwa” – zakłada projekt.

Alexander De Croo wyjaśniał na konferencji prasowej, że rynek pracy musiał dostosować się do „lekcji pandemii” i to Covid zmusił Belgów do bardziej elastycznego czasu pracy, co chce się teraz wykorzystać.

Podobne systemy są już przetestowane od ub. roku w Islandii i Japonii. Według OECD średni tydzień pracy w Belgii wynosi i tak tylko 35,5 godziny (36,5 godziny tygodniowo w sąsiedniej Francji, 38,7 w Stanach Zjednoczonych, czy 36,3 w Wielkiej Brytanii).

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!