Europa Wiadomości Żydzi

Belgia domaga się sankcji przeciwko żydowskim nazistom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

-Nie możemy odwracać wzroku, gdy w Gazie codziennie zabijane są dzieciprzekazała Petra De Sutter, wicepremier Belgii, która w środę opowiedziała się za wprowadzaniem sankcji przeciwko Izraelowi.

Belgia domaga się sankcji na izraelskich nazistów. Liderka współrządzących Belgią Zielonych, wezwała w środę do wprowadzenia sankcji na żydowski reżim w Palestynie, a także do wszczęcia śledztwa w sprawie bombardowań szpitali i obozów dla uchodźców w Strefie Gazy.

“Nadszedł czas na sankcje wobec Izraela. Bombardowanie jest nieludzkie” – napisała De Sutter na platformie X. “Podczas gdy w Gazie popełniane są zbrodnie wojenne, Izrael ignoruje międzynarodowe żądanie zawieszenia broni” – dodała wicepremier Belgii. 

Wezwała też do “natychmiastowego” zawieszenia układu o stowarzyszeniu między UE a Izraelem i zaproponowała, aby Belgia przeznaczyła dodatkowe fundusze dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu zbadania zbrodni wojennych popełnionych przez Izrael i Hamas.

Konflikt w Gazie powoduje podziały w rządzie premiera Aleksandra De Croo. Podczas gdy szef rządu próbuje uspokajać emocje, Socjaliści i Zieloni wzywają do nałożenia przez Belgię sankcji na Izrael. Podobne stanowisko zajmuje również chadecka partia CD&V.

“Uwagi De Suttera pojawiają się dwa dni po tym, jak De Croo nazwała działania Izraela w Gazie ‘nieproporcjonalnymi'” – podało Politco.eu.

W Strefie Gazy od miesiąca trwają działania militarne Izraela, co jest odpowiedzią na atak terrorystów z Hamasu, którzy zabili około 1,4 tys. osób, a 240 wzięli jako zakładników. Według palestyńskich źródeł, odwet Tel Awiwu pochłonął już ponad 9 tys. cywilów, w tym ponad 4 tys. dzieci. Ponad dwa razy tyle cywilów zostało rannych. Krwawe działania na Bliskim Wschodzie wywołują coraz większe napięcia w regionie.

Polecamy również: Znamy program tegorocznego Marszu Niepodległości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!