Wiadomości

Będzie wsparcie dla gmin szykanowanych przez KE z przyczyn ideologicznych?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wsparcie dla gmin, którym Komisja Europejska nie przekazała środków unijnych z przyczyn ideologicznych. Zapowiedział też wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie utworzenia stałego mechanizmu takiego wsparcia.

Komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała pod koniec lipca o odrzuceniu sześciu wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu „Partnerstwo miast”. W ich składanie, jak wskazała komisarz, zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje o „strefach wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”.

Minister sprawiedliwości na konferencji prasowej zapowiedzianej pod tytułem „Wsparcie dla gmin skrzywdzonych przez komisarz Dalli” mówił m.in. o związanej z taką decyzją sytuacją gminy Tuchów w woj. małopolskim.

Jego zdaniem tylko dlatego, że radni tej gminy „mieli odwagę upomnieć się o podstawowe wartości związane z ochroną rodziny”, stali się „przedmiotem szykan i napaści” komisarz. Kwota, której nie przyznano gminie, to według Ziobry ok. 80 tys. zł.

– Mamy dobrą wiadomość dla tej gminy, ale też i w przyszłości dla każdej gminy, która byłaby szykanowana w ten sposób przez Komisję Europejską z przyczyn ideologicznych – podkreślił minister. Jak wyjaśnił, resort sprawiedliwości uwzględnił wniosek gminy Tuchów o wsparcie finansowe i przyznał jej kwotę trzykrotnie wyższą niż tę, którą „odebrała pani Dalli”.

– Udzielamy wsparcia gminie, która ma agendę prorodzinną i angażuje się we wsparcie dobrze funkcjonujących rodzin, sprzeciwiając się narzucaniu sprzecznej z polską kulturą, tradycją i polskim porządkiem prawnym, ideologii LGBT+, ideologii gender, którą forsuje Komisja Europejska – powiedział.

Jednocześnie – dodał – wspierane są pożyteczne działania dla mieszkańców.

Ziobro poinformował, że w sprawie tej wystąpi także do szefa rządu.

– Skieruję wniosek do pana premiera Morawieckiego, abyśmy pomyśleli nad stworzeniem takiego stałego mechanizmu wsparcia dla tych gmin, które zgodnie z zapowiedziami pani komisarz Dalli mają być szykanowane ewentualnie za to, że wspierają politykę prorodzinną – zapowiedział.

– Takie gminy muszą wiedzieć, że polskie państwo stoi za nimi – dodał minister.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!