Wiadomości

Będzie stan wyjątkowy – prezydent Duda podjął decyzję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Andrzej Duda ma w czwartek złożyć podpis pod rządowym rozporządzeniem dotyczącym wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Według informacji uzyskanych przez RMF FM prezydent Andrzej Duda ma w czwartek złożyć podpis pod rządowym rozporządzeniem dotyczącym wprowadzenia stanu wyjątkowego na pograniczu Polski i Białorusi. W następnej kolejności niezwłocznie prześle dokument do Sejmu.

“Waży się, od kiedy dokładnie, od której godziny w czwartek stan wyjątkowy ma obowiązywać. Decyzja może zapaść na spotkaniu technicznym w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego” – czytamy na rmf24.pl.

W związku z decyzją prezydenta najprawdopodobniej w piątek odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu. Opozycja już zapowiada, że złoży wniosek o uchylenie rozporządzenia.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie części województwa lubelskiego i części województwa podlaskiego. Decyzja ma związek z trudną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

Zgodnie z art. 231 konstytucji Sejm rozpatruje “niezwłocznie” rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Prezydent przedstawia je Sejmowi w ciągu 48 godzin od podpisania. Wicemarszałek Ryszard Terlecki stwierdził wczoraj, że parlament zbierze się najprawdopodobniej w piątek lub w poniedziałek.

W sierpniu Straż Graniczna odnotowała 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Ponad 2,5 tys. prób zostało udaremnionych przez strażników granicznych. Zatrzymano prawie 1000 nielegalnych imigrantów.

W sierpniu Straż Graniczna odnotowała 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

Czytaj też:

Stan wyjątkowy – jakie będą restrykcje i kogo będą dotyczyły

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!