Wiadomości

Będzie ekstradycja Henryka K.? Były potentat mięsny jest podejrzany o przestępstwa skarbowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Śląska prokuratura przekazała stronie argentyńskiej niezbędną dokumentację dotyczącą ekstradycji Henryka K. Były właściciel zakładów mięsnych został zatrzymany pod koniec ubiegłego roku w Argentynie. Poszukiwano go listem gończym m.in. w związku z licznymi przestępstwami skarbowymi – informuje RMF.

Zakłady mięsne Henryka K. znajdowały się wśród najbardziej rozpoznawalnych na rynku, a jego produkty dostępne były w największych sieciach handlowych, jak Auchan, Biedronka, Carrefour, E-Leclerc czy Intermarché – nie tylko w kraju, ale i za granicą.

W szczytowym momencie firma była wyceniana na ponad pół miliarda złotych . Powstała w 1990 r., upadła kilka miesięcy temu, już po wydaniu za Henrykiem K. listu gończego w marcu tego roku.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku, jak poinformował „Super Express”, biznesmen i były właściciel zakładów mięsnych Henryk K. został zatrzymany w Buenos Aires w Argentynie. List gończy za potentatem w branży mięsnej został wystawiony w marcu 2020 roku. Miał on m.in. wymieniać się pustymi fakturami z zależą spółką Rubin Energy oraz wyłudzić VAT. Łączna kwota oszustw podatkowych miała wynosić ponad 800 milionów złotych.

Twórca mięsnego imperium Henryk K. zatrzymany w Argentynie

Do tej pory zarzuty przedstawiono pracownikom firmy Henryka K., jak i przedstawicielom podmiotów współpracujących z tą spółką – poinformowała prokuratura w komunikacie.

Aresztem tymczasowym zostali objęci Grzegorz M., Piotr W. i Dominika R. “Wobec innych podejrzanych stosowne są poręczenia majątkowe obejmujące gotówkę oraz polegające na ustanowieniu hipoteki na nieruchomości” – czytamy w oświadczeniu.

W przypadku Henryka K. zabezpieczono dotychczas część nieruchomości, jak również środki finansowe zlokalizowane na rachunku w jednym z domów maklerskich.

Ponadto prokurator ustalił i zablokował akcje i środki pieniężne, jakie Henryk K. posiadał na rachunku bankowym w jednym z polskich banków.

„Łączna wartość zabezpieczonego mienia podejrzanego Henryka K. wynosi około 12 milionów złotych” – przekazała prokuratura, która poinformowała również, że sprawa nadal jest w toku. Śledczy wciąż szukają majątku należącego do właściciela zakładów mięsnych.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!