Wiadomości

Barbarzyństwo – zniszczono siekierą drzwi zabytkowej kaplicy na Śnieżce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformował na facebooku Karkonoski Park Narodowy, nieznani sprawcy zniszczyli siekierą drzwi zabytkowej kaplicy św. Wawrzyńca. Zdewastowany został także budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Internauci są wściekli na wandalów.

Opisywane przez Karkonoski Park Narodowy zdarzenia miały miejsce w niedzielę, 28 lutego. Tego dnia na Śnieżce pojawiły się osoby, które zdewastowały zabytkową kaplicę św. Wawrzyńca i Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, czyli słynny „spodek”.

Sądząc po zniszczeniach, wandale usiłowali dostać się do środka kaplicy. Na zdjęciach opublikowanych przez Karkonoski Park Narodowy widać zniszczone drzwi. Pseudoturyści najprawdopodobniej usiłowali sforsować wejście siekierą.

„Bydło bydłem pozostanie, niezależnie od wysokości n.p.m.” – napisała jedna z komentujących osób. „Strasznie …co ci ludzie mają za satysfakcję z tej demolki” – dodała kolejna. Internauci polecają również, by na miejscu zainstalować porządny monitoring.

Rzeczniczka KMP w Jeleniej Górze Edyta Bagarowska powiedziała w rozmowie z „Wyborczą”, że sprawa jest prowadzona pod kątem naruszenia art. 108 ustawy o ochronie zabytków. – Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – przypomniała rzeczniczka.

/wmeritum.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!