Wiadomości

Bank przeprasza za udział w handlu niewolnikami w XVII wieku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bank ABN Amro przeprosił w środę za udział w handlu niewolnikami w XVII w. Jego kierownictwo uznało za konieczne uderzyć się w piersi za to, że prekursorzy banku – Hope & Co oraz R. Mees & Zoonen – byli zaangażowani w handel ludźmi, a także wykorzystywali niewolników do pracy na plantacjach.

Opublikowany właśnie raport Instytutu Historii Społecznej (IISH), który badał historię poprzedników banku – Hope & Co oraz R. Mees & Zoonen – wskazuje, że obie instytucje finansowe były znacznie bardziej zaangażowane w niewolnictwo nić dotychczas sądzono. „Rekonstrukcja rachunków pokazuje, że nawet jedna trzecia dochodów Hope & Co pochodziła z niewolnictwa” – twierdzą autorzy raportu.

Wykazano, że ponad połowa polis ubezpieczenia morskiego, jakie sprzedała firma R. Mees & Zoonen była związana z niewolnictwem. – Zdajemy sobie sprawę, że nasza przeszłość ma również ciemne strony. ABN AMRO przeprasza za działania i ból, które nasi poprzednicy spowodowali w przeszłości – stwierdził dyrektor generalny ABN Amro, Robert Swaak w wydanym oświadczeniu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!