Wiadomości

Banderowcy narzucają swą wolę w Obwodzie Płoskirowskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Banderowska czerwono-czarna flaga będzie oficjalnie wywieszana w Obwodzie Chmielnickim (dawny Płoskirów) na zachodniej Ukrainie. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Obwodu.

Pod koniec stycznia podobną decyzję podjęła rada obwodu lwowskiego. W Obwodzie Chmielnickim za uchwałą głosowała zdecydowana większość deputowanych rady obwodu. Zgodnie z ich decyzją, obok budynków Rady Obwodu i podległych jej urzędów czerwono-czarne flagi będą umieszczane razem z państwowymi niebiesko-żółtymi.

Flagi mają pojawiać się podczas świąt i dat związanych z historią ukraińskiego ruchu narodowowyzwoleńczego. Rada poinformowała, że zwróci się do Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej o wyznaczenie takich dat.

Jednocześnie Rada Obwodu Chmielnickiego ma się zwrócić do Rady Najwyższej o nadanie czerwono-czarnym barwom oficjalnego statusu bojowego sztandaru ukraińskiej walki narodowowyzwoleńczej. Czerwono-czarne barwy są historycznym symbolem Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, organizacji odpowiedzialnych z ludobójstwo na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!