Wiadomości

Badacze testują przeciwciało, które niszczy SARS-CoV-2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przeciwciało pobrane w 2003 r. z krwi pacjenta z SARS hamuje także inne koronawirusy, w tym SARS-CoV-2. Cząsteczka oznaczona S309 jest już intensywnie badana przez jedną z biotechnologicznych firm.

Naukowcy z University of Washington na łamach „Nature” opisali cząsteczkę, która w laboratoryjnych testach skutecznie unieszkodliwia koronawirusy. Firma Vir Biotechnology bada już ją w specjalnym, przyspieszonym programie w przygotowaniu do testów klinicznych.

„Nadal musimy pokazać, że przeciwciało to działa ochronnie w żywym układzie, czego jeszcze nikt nie dokonał” – mówi jeden z autorów publikacji, prof. David Veesler.

„Obecnie nie ma zatwierdzonych narzędzi czy leków, o których wiadomo, że niszczą koronawirusa wywołującego COVID-19” – dodaje naukowiec.

Laboratorium, w którym pracuje, nie jest jedyne, które stara się znaleźć przeciwciała niszczące SARS-CoV-2. Wyjątkowe jest jednak to, że badane przez jego zespół przeciwciało oznaczone S309 nie pochodzi od osób z obecnie infekującym wirusem, ale od osoby zakażonej 17 lat temu przez wirus SARS.

„To właśnie pozwoliło nam działać tak szybko, w porównaniu do innych zespołów” – wyjaśnia prof. Veesler.

Naukowcy wyizolowali kilka przeciwciał z limfocytów pobranych od pacjenta, który przeszedł ciężką postać infekcji SARS. Mają one tę cechę, że skierowane są przeciwko strukturalnym białkom koronawirusa.

Białka te pełnią kluczową rolę w rozpoznawaniu przez wirusa komórek, łączenia się z nimi i wpuszczania do nich wirusowego materiału genetycznego. Najważniejsze jest w tym względzie białko spike znajdujące się w koronie wirusa.

Przeciwciało S309 szczególnie silnie unieszkodliwia to właśnie białko. Łączy się ono z nim w miejscu doczepiającym się do receptorów na zakażanej komórce. Badania z pomocą mikroskopu elektronowego i innych zaawansowanych metod biotechnologicznych pokazały, że miejsce to jest przy tym bardzo podobne w wielu różnych koronawirusach.

Jeśli chodzi o niszczenie SARS-CoV-2, to badacze dodatkowo łączą S309 z innymi, słabszymi przeciwciałami pobranymi od pacjenta z SARS. Taki koktajl działa silniej niż jedno przeciwciało. Co więcej, zastosowanie kilku przeciwciał jednocześnie zmniejsza ryzyko, że wirus zmutuje i uodporni się na leczenie.

Badacze mają nadzieję, że uzyskane przez nich wstępne wyniki otworzą niedługo drogę do rozpoczęcia badań klinicznych przeciwciała S309 lub mieszanki kilku cząsteczek.

Leki takie mogłyby być stosowane prewencyjnie u osób o wysokim ryzyku oraz do leczenia pacjentów już zainfekowanych.

Więcej informacji na stronie:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/uowh-ans051820.phphttps://www.eurekalert.org/multimedia/pub/232157.php

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!