Wiadomości

Azerbejdżan wkrótce pozyska od Pakistanu pierwszy myśliwiec JF-17 Block III

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pojawiły się informacje, że pierwszy myśliwiec JF-17 Block III zamówiony w Pakistanie dla Azerbejdżańskich Sił Powietrznych zostanie dostarczony w lutym 2021 roku.

Według doniesień mediów pakistańskich, Azerbejdżańskie Siły Powietrzne otrzymają w lutym 2021 roku myśliwiec JF-17 Block III, będący wspólnym produktem Pakistanu i Chin.

Wiadomo było, że Azerbejdżan prowadził negocjacje z Pakistanem w sprawie dostawy „charlie”, znanego również jako JF-17 Block II. Przedstawiciele Pakistańskiego Kompleksu Lotniczego (PAC) poinformowali na targach IDEAS-18, że wszystkie istniejące problemy związane z eksportem samolotu do Azerbejdżanu zostały rozwiązane, a testy konfiguracji JF-17 Block II, o które prosił Azerbejdżan, zostały zakończone. Jednakże media pakistańskie twierdzą, że samolot, który ma być dostarczony, będzie w wariancie JF-17 Thunder Block III, a nie w wariancie Block II JF-17 Thunder.

Strony azerbejdżańska i pakistańska spotkały się 11 stycznia w Baku, a w trakcie spotkań bilateralnych omawiano rozwój współpracy wojskowej i wspólne ćwiczenia wojskowe między Azerbejdżanem i Pakistanem.

Pierwszy lot myśliwca JF-17 Thunder Block III odbył się w grudniu 2019 roku, a jego produkcja w Pakistanie rozpoczęła się w styczniu 2021 roku.

„Krajowa produkcja JF-17 Thunder Block-3 została oficjalnie zainicjowana przez dowódcę sił powietrznych generała Mudżahida Anwara Khana w Pakistańskim Kompleksie Lotniczym (PAC) Kamra” – mogliśmy przeczytać w oświadczeniu Pakistańskich Sił Powietrznych (PAF) z 1 stycznia 2021 r.

Prace nad myśliwcem JF-17 Thunder rozpoczęły się na początku 2000 roku jako efekt współpracy z Chin i Pakistanu. Blok III to ostatni wariant JF-17. Samolot myśliwski JF-17 nie znajduje się na wyposażeniu Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej; w Siłach Powietrznych Pakistanu znajduje się obecnie ponad 100 myśliwców w wariantach JF-17 Block I i Block II.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!