Felietony

Awantura o Gołubana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pułkownik Jurij Gołuban to jedna z czołowych postaci ukraińskiej policji. To on w połowie marca dowodził działaniami przeciw uczestnikom blokady handlu Ukrainy z DNR i ŁNR w rejonie Sławiańska. Cieszy się on przy tym pełnym zaufaniem swoich przełożonych. Niedawno został odznaczony przez prezydenta Petra Poroszenkę wysokim odznaczeniem państwowym.

I oto nagle w sieci zaczęły pojawiać się zdjęcia i filmiki, które jednoznacznie wskazują na to, że płk Gołuban – i owszem – brał udział w walkach na Donbasie w roku 2014, tyle że walczył wówczas po stronie… separatystów.

 

Sam Gołuban niezwłocznie oświadczył, że zdjęcia i filmiki, które ostatnio trafiły do sieci, to fotomontaż. Podobnej treści oświadczenie wydał szef resortu spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. Szybko jednak internauci odszukali filmiki, które zamieszczone zostały na youtube w roku 2014 i okazuje się, że pułkownik Gołuban jest tam również – w tej samej dokładnie roli…

 

Coraz więcej osób pyta – jak to się mogło stać, że człowiek, który odgrywał istotną rolę w tworzeniu DNR, później tak wysoko zaszedł w strukturach ukraińskiej policji? Jakie ma on powiązana i co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie? Jedno jest pewne – dziwny to kraj ta Ukraina.

 

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!