Wiadomości

Autonomia Katalonii zostanie zawieszona? Senacka komisja przyjęła stosowny dokument

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Hiszpański Senat przyjął dokument na podstawie którego jutro zostanie zawieszona autonomia Katalonii. Przejęcie przez Madryt uprawnień regionu jest odpowiedzią na jego zakusy niepodległościowe.

Podczas czterogodzinnej debaty wicepremier hiszpańskiego rządu Soraya Saenz de Santamaria zapewniła, że 155. artykuł konstytucji zezwalający na zawieszenie autonomii będzie wprowadzany stopniowo. Wyjaśniła, że sposób wprowadzania został szczegółowo opracowany w dokumencie komisji senatu.

– Jego realizacja ma spełnić najważniejszy cel, doprowadzić do w Katalonii do przestrzegania prawa i poszanowania dobra ogółu – mówiła wicepremier.

Sposobem na niedopuszczenie do przejęcia przez Madryt uprawnień Katalonii miało być ogłoszenie w regionie przedterminowych wyborów. Jednak – jak uzasadnił stojący na czele tamtejszej administracji Carles Puigdemont – premier Marian Rajoy nie dał gwarancji, że tak się stanie. Zastrzegł, że nie podporządkuje się decyzji Madrytu.

– Nie zaakceptuję tych środków. Są niesprawiedliwe. A do tego są przejawem zemsty administracji państwa, które przegrało w referendum – powiedział.

Dziś o godz. 12.00 Senat przegłosuje dokument opracowany przez komisję senacką. O tej samej godzinie członkowie barcelońskiego parlamentu zdecydują, czy zgadzają się na zawieszenie autonomii.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!