Felietony

Austriacka twierdza dżihadystów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Austriackie miasto Graz jest obecnie określane mianem „twierdzy” radykalnego ekstremizmu. Takie miano uzyskał, odkąd nowy raport ujawnił, że połowa meczetów w mieście jest podejrzewana o głoszenie radykalnego islamu.

Eksperci twierdzą, że 11 z 20 meczetów w mieście ma powiązania z radykalną teologią islamską i pozostają one pod stałym nadzorem wywiadu krajowego i policji. Władze wykazały również, że wielu zradykalizowanych w meczetach w Grazu muzułmanów udało się na Bliski Wschód, by walczyć w szeregach Państwa Islamskiego, a kilkunastu z nich niedawno powróciło, donosi Kronen Zeitung.

Kilka zmasowanych akcji policyjnych objęło również miejscowe meczety, doprowadzając do zamknięcia części z nich z powodu domniemanych związków z grupami terrorystycznymi.

W 2014 r. meczet Furkan i meczet Tauhid oskarżono o rekrutację do Państwa Islamskiego. W następnym roku w 40 mieszkaniach i domach modlitwy policja przeprowadziła rewizje, czego efektem było aresztowanie i uwięzienie kilku dżihadystów.

Imam z Grazu, który pracował w austriackim systemie więziennym, został ostatnio oskarżony o próbę wzniecenia rewolty, której celem miało być uwolnienie uwięzionych ekstremistów. Duchowny, egipski imigrant, który wcześniej był taksówkarzem, został zatrudniony, aby dopomóc w procesie resocjalizacji uwięzionych ekstremistów.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!