Wiadomości

Austria zamierza wprowadzić dotkliwe grzywny za brak szczepień

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Austrii zamierzają od przyszłego roku karać wysokimi grzywnami osoby, które nie chcą poddać się obowiązkowym szczepieniom.

W ubiegłym tygodniu władze Austrii zdecydowały o wprowadzeniu lockdownu dla osób niezaszczepionych. Będą mogły one opuszczać swoje domy tylko w wyjątkowych wypadkach. Dodatkowo kraj ten jako pierwszy w Unii Europejskiej zdecydował się na wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla obywateli, które będą obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.

Jak informuje portal ”Heute.at”, osoby, które odmówią przyjęcia szczepionki, czeka wysoka kara grzywny. Serwis pisze o kwocie 3600 euro kary dla osób, które nie przyjęły w ogóle preparatu, oraz karze 1400 euro dla osób, które odmówią przyjęcia trzeciej dawki.

Dodatkowo rząd w Wiedniu zdecydował, że krótszą ważność będzie miał ”paszport covidowy”. Dokument, który dotychczas był ważny przez dziesięć miesięcy, od 1 lutego 2022 roku będzie ważny już tylko siedem miesięcy.

W piątek na ulice Wiednia wyszli protestować obywatele. Według stacji Deutsche Welle uczestnicy demonstracji to głównie stronnicy prawicowej Austriackiej Partii Wolności (FPOe). Austriacy manifestowali swój sprzeciw wobec decyzji rządu o wprowadzeniu od najbliższego poniedziałku serii radykalnych obostrzeń, jak zakaz opuszczania domu poza wyjściem na zakupy spożywcze, po poradę lekarską i z potrzeby wykonania ćwiczeń fizycznych.

Odwołanie imprez kulturalnych, zamknięcie punktów handlowych poza oferującymi produkty żywnościowe i nałożenie obowiązku poddania się szczepieniu przeciw COVID-19 na wszystkich, dla których preparaty są dostępne – to kolejne powody, które wyprowadziły na ulice stolicy Austrii dziesiątki tysięcy ludzi. Według policji demonstrowało ok. 30 tys. osób.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!