Europa Polska Świat Wiadomości

Australijczycy pomogą Polsce w zakresie kupna nowych łodzi podwodnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Australia chce pomóc Polsce w postępowaniu przetargowym na zakup nowych okrętów podwodnych. Nie jest wykluczona także współpraca przemysłowa i transfer technologii pochodzącej z Australii oferty złożonej w programie „Pegaz”.

Podczas spotkania przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Christopherem Pyne, ministrem ds. przemysłu obronnego Australii,  Australijczycy wyrazili możliwość podzielenia się wiedzą na temat prowadzenia postępowania na zakup nowych okrętów podwodnych.

– Jest to wiedza bezcenna,  ponieważ wielkimi krokami zbliża się termin rozstrzygnięcia z kim Polska zamierza budować nowe okręty podwodne. Możliwość uzyskania know-how z tego zakresu pozwoli nam lepiej przeprowadzić to postępowanie i wystrzec się błędów – powiedział po spotkaniu Błażej Wojnicz, prezes PGZ.

Poruszano też wątek o możliwościach wymiany doświadczeń na temat procedury zakupu okrętów podwodnych i doświadczeń Australii w tym obszarze, jeżeli chodzi o partnerstwo ze Szwedami oraz Francuzami. Rząd w Canberrze zadecydował, że program budowy 12 nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Australii, którego wartość wynosi 39 miliardów dolarów amerykańskich, będzie realizowany we współpracy z francuskim przemysłem obronnym.

– W toku dzisiejszych rozmów poruszyliśmy wiele wątków potencjalnej współpracy pomiędzy Grupą PGZ a australijskim przemysłem obronnym. Rozmawialiśmy między innymi o opcji pozyskania wielozadaniowych pojazdów opancerzonych, nie tylko dla wojsk specjalnych. Sprzęt takiego typu mógłby znaleźć również zastosowanie jako wóz rozpoznania w artyleryjskich modułach ogniowych systemu „Homar” czy jako nosiciel ciężkich przeciwpancernych pocisków kierowanych – dodał Błażej Wojnicz.

PGZ od ponad roku prowadzi rozmowy z firmą Thales, dotyczące nawiązania współpracy w zakresie pozyskania zdolności produkcyjnej pojazdów 4×4. W ramach prowadzonych negocjacji rozważane jest pozyskanie wielozadaniowego samochodu opancerzonego Hawkei. Jest  to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji w swojej klasie, charakteryzuje się wysokim poziomem ochrony balistycznej i przeciwminowej, możliwością zastosowania szerokiego wachlarza uzbrojenia oraz zdolność do szybkiego przerzutu drogą lotniczą realizowanego za pomocą samolotów transportowych bądź śmigłowców.

Źródło: wnp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!