Europa Świat Wiadomości

Australia wstrzymuje eksport swych surowców do Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal kresy.pl władze Australii zakazały eksportowania do Rosji tlenku glinu i rudy aluminium wykorzystywanych do produkcji uzbrojenia.

Embargo ogłosił w niedzielę premier Australii Scott Morrison twierdzą, że taka jest reakcja na „bezwzględną i nielegalną agresję” Rosji przeciwko Ukrainie, zacytował portal brytyjskiej gazety „The Guardian”. „Rosja musi zapłacić bardzo wysoką cenę za swoją brutalność. Musi zapłacić cenę ekonomicznie… na płaszczyźnie dyplomatycznej też” – powiedział Morrison.

Premier Australii zapowiedział także, że jego państwo wyśle na Ukrainę węgiel oraz partię uzbrojenia by wesprzeć „śmiały i odważny opór” jaki Ukraińcy stawiają, według Morrisona, Rosjanom. Szef australijskiego rządu oskarżył Rosjan o ostrzeliwanie „niewinnych cywilów” i niszczenie „cywilnej infrastruktury”, co uznał za „zbrodnie wojenne”.

„The Guardian” twierdzi, że rząd Morrisona od dawna był w Australii pod presją, by zakazać eksportu do Rosji surowców wykorzystywanych w produkcji militarnej. Jak do tej pory Rosja importowała z Australii około 20 proc. zużywanej rudy aluminium.

Rząd powiedział, że będzie współpracował z „eksporterami i organizacjami branżowymi, które zostaną dotknięte zakazem w znajdowaniu nowych [rynków] i rozszerzaniu rynków istniejących”. Embargo prawdopodobnie obejmie Queensland Alumina Ltd (QAL), w którym większość udziałów należy do Rio Tinto w ramach joint venture z rosyjską spółką Rusal International, drugim co do wielkości producentem aluminium na świecie.

QAL został już dotknięty sankcjami Australii ogłoszonymi w zeszłym tygodniu, wymierzonymi w dwóch rosyjskich oligarchów – Wiktora Wekselberga i Olega Deripaskę. Firma założona przez Deripaskę jest właścicielem 20 proc. udziałów QAL i jest głównym pracodawcą w mieście Gladstone, podał „The Guardian”.

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojny atak na Ukrainę z siedmiu kierunków. Walki objęły kilka ukraińskich obwodów, a wojska rosyjskie podeszły z dwóch kierunków pod Kijów. Wojna spowodowała znaczną liczbę ofiar wśród żołnierzy i cywilów oraz rozległe zniszczenia materialne. Unia Europejska, USA i ich sojusznicy zareagowali na wojnę rozległymi sankcjami nałożonymi na Rosję.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!