Wiadomości

Atak samobójczy na bazę wagnerowców w Mali

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje AFP, w mieście Sevare w środkowym Mali miały miejsce skoordynowane samobójcze ataki na lotnisko oraz obóz wojskowy zajmowany przez rosyjskich najemników z tzw. Grupy Wagnera. W zamachu śmierć poniosło 9 cywilów, a co najmniej 60 zostało rannych. Sprawcami są najprawdopodobniej dżihadyści.

Lokalne władze poinformowały, że w potrójnym samobójczym ataku bombowym, który przeprowadzony został w sobotę rano zginęło dziewięciu cywilów, a ponad 60 zostało rannych. Wskutek wybuchu zniszczonych zostało około 20 domów. Pragnący zachować anonimowość lokalny urzędnik w rozmowie z AFP powiedział, że celem ataku był obóz Rosjan i ich samoloty. Jak dodaje AFP, znajdująca się w pobliżu lotniska w Sevare baza wojsk malijskich jest też zajmowana przez „rosyjskich instruktorów wojskowych”, którymi tak naprawdę są najemnicy Grupy Wagnera.

Uprzednio Mali było ściśle związane z Francją, która wspierała go w walce z operującymi na północy kraju ugrupowaniami islamistycznymi. Jednakże rządząca w Mali od roku 2020 junta wojskowa zerwała współpracę z Paryżem, a także z innymi zachodnimi partnerami i zwróciła się o wsparcie militarne i polityczne do Rosji. Od 2022 roku w Mali obecna jest Grupa Wagnera.

Atak na bazę był złożoną operacją i trwał ok. dwóch i pół godziny, najpierw słychać było cztery głośne eksplozje, po których nastąpiła wymiana ognia z broni automatycznej – relacjonuje AFP na podstawie lokalnych źródeł. Dodaje, że armia malijska odzyskała kontrolę nad zaatakowanym obszarem, w walkach brali też udział senegalscy żołnierzy z oenzetowskiej misji MINUSMA, której celem jest walka z dżihadystami.

Jak dotąd nikt nie wziął odpowiedzialności za atak – informuje agencja Associated Press.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!