Wiadomości

Astronomowie zobaczyli „kosmiczny pierścień ognia” sprzed 11 miliardów lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Naukowcom udało się zarejestrować obraz rzadkiego typu galaktyki: kolizyjnej galaktyki pierścieniowej. Widać ją w stadium, jakie miała 11 miliardów lat temu. Wyniki badań opublikowano w „Nature Astronomy”.

Galaktyka nosi oznaczenie R5519 i jest od nas oddalona o 10,8 miliardów lat świetlnych. Ma masę podobną do Drogi Mlecznej, ale jej widok na zdjęciu jest bardzo nietypowy. Widać bowiem okrągłą dziurę w środku, a dookoła pierścień.

Dziura w centrum ma średnicę 2 miliardy razy większą niż odległość Ziemi od Słońca. W innym porównaniu: jest trzy miliony razy większa niż średnica supermasywnej czarnej dziury w galaktyce M87, znanej z pierwszego w historii obrazu cienia czarnej dziury.

Jak wskazują badacze, galaktyka R5519 tworzy gwiazdy w tempie 50 razy większym niż w przypadku Drogi Mlecznej. „Większość tej aktywności odbywa się w pierścieniu widocznym na zdjęciu, jest to więc prawdziwy ‘pierścień ognia’” – wskazuje dr Tiantian Yuan z australijskiego ARC Centre of Excellence for All Sky Astrophysics in 3 Dimensions (ASTRO 3D), kierujący badaniami.

Naukowcy z Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Belgii i Danii przeanalizowani dane spektroskopowe z W.M. Keck Observatory na Hawajach i zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, dzięki czemu udało im się zidentyfikować nietypową strukturę. Wyniki wskazują, że galaktyka R5519 należy do tzw. kolizyjnych galaktyk pierścieniowych. Jest pierwszym przypadkiem tego rodzaju galaktyki wykrytym we wczesnym Wszechświecie.

Astronomowie rozróżniają dwa typy galaktyk pierścieniowych. Bardziej powszechne formują się na skutek procesów wewnętrznych. Rzadsze są takie, które powstały w wyniku zderzeń lub bliskich spotkań galaktyk. W lokalnym Wszechświecie kolizyjne galaktyki pierścieniowe są tysiąc razy rzadsze niż zwyczajne galaktyki pierścieniowe.

Odkrycie może pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób formują się i ewoluują tego rodzaju nietypowe galaktyki. Kolizyjne utworzenie galaktyki pierścieniowej wymaga istnienia cienkiego dysku w galaktyce „ofierze”, zanim nastąpi kolizja. Cienki dysk jest podstawowym elementem galaktyk spiralnych, zanim wykształcą się ramiona spiralne.

„W przypadku tej galaktyki pierścieniowej patrzymy na wczesny Wszechświat, około 11 miliardów lat wstecz, w czasy, gdy cienkie dyski dopiero zaczynały się wykształcać. Dla porównania: cienki dysk Drogi Mlecznej zaczął łączyć się dopiero 9 miliardów lat temu. Odkrycie pokazuje, że powstawanie dysków w galaktykach spiralnych było bardziej rozciągnięte w czasie niż do tej pory sądzono” – tłumaczy dr Kenneth Freeman z Australian National University.

Więcej na ten temat: https://www.scienceinpublic.com.au/media-releases/ring-galaxy

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!