Felietony

Artyleria – bóg wojny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obecnie w Siłach Zbrojnych RP funkcjonują trzy pułki artylerii szczebla dywizyjnego oraz jedenaście dywizjonów artylerii samobieżnej na szczeblu brygad ogólnowojskowych, a nadto centrum szkolenia artylerii i uzbrojenia, które prowadzi szkolenie specjalistyczne dla artylerzystów.

Najpotężniejsze działo, jakim dysponują obecnie polscy artylerzyści to 155-milimetrowa samobieżna armatohaubica Krab. Ważąca ponad pięćdziesiąt ton haubica jest w stanie wystrzelić na odległość około 40 kilometrów do 6 pocisków na minutę. Obsługa działa liczy 5 osób. Krab jest podstawowym środkiem ogniowym dywizjonu artylerii, pododdziału przeznaczonego do realizacji zadań wsparcia ogniowego.

– Do 2024 r. Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami tego sprzętu (…) jednego z najnowocześniejszych w tej dziedzinie, sprzętu, który jest sprawdzony, który realnie odstrasza ewentualnego agresora – mówił podczas uroczystości przekazania 5. Lubuskiemu Pułkowi Artylerii nowych samobieżnych armatohaubic Krab minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dywizjonowy moduł ogniowy „Regina” tworzą trzy baterie artylerii i składają się nań w sumie 24 samobieżne armatohaubice Krab (po osiem w każdej baterii) oraz 18 pojazdów dowodzenia i logistyki (2 wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowódczych, 6 amunicyjnych oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki). Na tę chwilę Siły Zbrojne RP dysponują dwoma DMO „Regina” – po jednym w składzie 5 Lubuskiego Pułku Artylerii oraz 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.

5 Lubuski Pułk Artylerii (12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana im. Bolesława Krzywoustego) oraz 11 Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema (16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka) mają po dwa dywizjony artylerii samobieżnej (jeden dywizjon Dan i jeden dywizjon Krabów) oraz po dwa dywizjony artylerii rakietowej (jeden z Langusami i jeden z Gradami). Ich O de B przedstawia się następująco:

– dowództwo
– dywizjon dowodzenia
– batalion logistyczny
– 1 dywizjon artylerii samobieżnej (armatohaubice kal. 152 mm wz. 1977 Dana)
– 2 dywizjon artylerii samobieżnej (armatohaubice kal. 155 mm Krab)
– 3 dywizjon artylerii rakietowej (wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta)
– 4 dywizjon artylerii rakietowej (wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad)
– kompania inżynieryjna
– grupa zabezpieczenia medycznego
– patrol rozminowywania

W przyszłym roku dywizjonowy moduł ogniowy „Regina” otrzyma 23. Śląski Pułk Artylerii im. gen. broni Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, podlegający 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, który to pułk ma obecnie nieco odmienny skład od dwóch wcześniej omawianych, bowiem ma on w swym składzie tylko jeden dywizjon artylerii samobieżnej i aż trzy dywizjony artylerii rakietowej. Jego O de B przedstawia się następująco:

– dowództwo
– dywizjon dowodzenia
– 1 dywizjon artylerii samobieżnej (armatohaubice kal. 152 mm wz. 1977 Dana)
– 2 dywizjon artylerii rakietowej (wyrzutnie rakietowe RM-70/85)
– 3 dywizjon artylerii rakietowej (wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta)
– 4 dywizjon artylerii rakietowej (wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad)
– batalion logistyczny
– kompania inżynieryjna
– grupa zabezpieczenia medycznego
– patrol rozminowywania

2 dywizjon ma zostać przezbrojony w armatohaubice Krab. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, dostawy elementów DMO „Regina” dla 23. Śląskiego Pułku Artylerii rozpoczną się dostawą wyposażenia pierwszej baterii w terminie do 30 czerwca 2020 r.

Była mowa o Krabach, warto zająć się teraz armatohaubicami Dana, które mają masę blisko 30 ton. Podwozie kołowe 8X8 zapewnia im szczególną mobilność. Mogą one osiągnąć na drodze prędkość do 80 km/h. Ich główne uzbrojenie stanowi działo kal. 152,4 mm, z którego możliwe jest strzelanie na odległość do 20 km. Każdy z pułkowych dywizjonów, uzbrojonych w armatohaubice Dana, ma ich na stanie po 18.

Dywizjony artylerii rakietowej mają na uzbrojeniu po 24 zestawy WR-40 Langusta lub BM-21 Grad (2 dywizjon artylerii rakietowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii ma na wyposażeniu 24 wyrzutnie rakietowe RM-70/85, ale wkrótce zostanie on przezbrojony w armatohaubice Krab).

Na razie nie posiada jeszcze organicznego pułku artylerii 18 Dywizja Zmechanizowana, która jest w trakcie formowania. Możemy domniemywać, że to tam trafią kolejne dwa dywizjonowe moduły ogniowe „Regina”, z armatohaubicami Krab, których dostawa zaplanowana jest na lata 2021 – 2024, a przynajmniej jeden z nich, a także kolejne systemy rakietowe Langusta.

Nie do końca jasne jest, gdzie trafią rakietowe Homary:

Podpisano polsko-amerykańską umowę na zakup systemu rakietowego HIMARS

Poza pułkami artylerii szczebla dywizyjnego, o czym była już mowa, istnieją też dywizjony artylerii szczebla brygadowego, których na razie jest jedenaście, a których wkrótce winno być dwanaście. Obecnie następujące brygady posiadają swoje organiczne dywizjony artylerii:

11. Dywizja Kawalerii Pancernej
10. Brygada Kawalerii Pancernej (Dywizjon Artylerii Samobieżnej)
34. Brygada Kawalerii Pancernej (Drezdeński Dywizjon Artylerii Samobieżnej)
17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (7.Dywizjon Artylerii Konnej Wielkopolskiej)

12.Szczecińska Dywizja Zmechanizowana
2. Brygada Zmechanizowana Legionów (Dywizjon Artylerii Samobieżnej)
7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża (Dywizjon Artylerii Samobieżnej)
12. Brygada Zmechanizowana (Choszczeński Dywizjon Artylerii Samobieżnej)

16.Pomorska Dywizja Zmechanizowana
9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej (Dywizjon Artylerii Samobieżnej)
15. Giżycka Brygada Zmechanizowana (Dywizjon Artylerii Samobieżnej)
20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana (Dywizjon Artylerii Samobieżnej)

18. Dywizja Zmechanizowana
19. Lubelska Brygada Zmechanizowana (Chełmski Dywizjon Artylerii Samobieżnej)
21. Brygada Strzelców Podhalańskich (21.Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej)

Aktualnie nie posiada swojego organicznego dywizjonu artylerii samobieżnej 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Uzbrojenie dywizjonów artylerii jest powiązane z głównym uzbrojeniem brygad. Tak więc brygady wyposażone głównie w trakcję kołową mają dywizjony wyposażone w kołowe armatohaubice „Dana” (12 Brygada Zmechanizowana, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana), natomiast brygady oparte o trakcję gąsienicową mają składowe dywizjony wyposażone w gąsienicowe haubice kal. 122 mm 2S1 „Goździk” (pozostałe dziewięć brygad). Dywizjony szczebla brygadowego uzbrojone są przeważnie w 24 „Goździki” lub „Dany”, wyjątek stanowi Dywizjon Artylerii Samobieżnej 2. Brygady Zmechanizowanej, który uzbrojony jest w 18 „Goździków”.

Struktura organizacyjna dywizjonu artylerii samobieżnej przedstawia się następująco:

• Dowództwo i sztab
• Bateria dowodzenia: pluton topograficzny, pluton łączności, pluton ochrony i regulacji ruchu, 3 x sekcja wysuniętych obserwatorów, drużyna zabezpieczenia
• Bateria artylerii samobieżnej: pluton dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, drużyna zabezpieczenia
• Bateria artylerii samobieżnej: pluton dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, drużyna zabezpieczenia
• Bateria artylerii samobieżnej: pluton dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton remontowy, pluton zaopatrzenia, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

Czytaj też:

Pięść pancerna Sił Zbrojnych RP

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!